Recenzia: Wolverine nesie bremeno nesmrteľnosti so cťou

28.07.2013 12:00
wolverine
Wolverine si vyrazil do ďalekého a exotického Japonska. Na obhliadku pamiatok mu ale veľa času neostane... Autor:

Nestál o to byť výnimočným. Netúžil po nadľudskej sile ani nesmrteľnosti. A predsa ich má a dokonca ich dokáže aj náležite využívať v mene dobra a spravodlivosti. Taký je Logan alias Wolverine (alias Hugh Jackman), jeden z najtemnejších superhrdinov, akých sme mohli kedy stretnúť v našich kinách. Tentoraz ho osud zavial až do exotického Japonska, jeho pobyt v krajine vychádzajúceho slnka však bude mať od bezstarostnej dovolenky poriadne ďaleko... Trojdimenzionálny akčný trhák (nielen) pre milovníkov komiksov je od štvrtka aj v slovenskej kinodistribúcii.

Posledné zbohom

Samuraj bez pána. Taký je vraj mutant Wolverine. Mnohí ho preklínajú, mnohí mu ale aj vďačia za svoj život. K tým druhým patrí aj Yashida, niekdajší vojak, ktorého Wolverine uchránil pred istou smrťou počas jadrového útoku na Nagasaki. Teraz, po dlhých dekádach, leží Yashida na smrteľnej posteli. Je to bohatý a úspešný muž, no ani všetky peniaze sveta ho nedokážu uchrániť pred rakovinou. Mohol by však smrti opäť uniknúť s pomocou svojho nepremožiteľného záchrancu, ktorý ho neprestal po celý jeho život fascinovať.

„Snímem z teba bremeno nesmrteľnosti,“ ponúka Yashida Loganovi, keď ho pod zámienkou rozlúčky vyláka na návštevu Japonska. No Logan odmieta a namiesto toho sa zapletie do rodinného sporu, ktorého obeťou je krehká a tvrdohlavá Yashidova vnučka Mariko. Tá sa zároveň po jeho smrti stane veľmi mocnou a bohatou dedičkou, a tak nečudo, že sa o ňu zaujíma aj nebezpečná jakuza…

Prehliadka stereotypov?

Hoci je Wolverinovo japonské dobrodružstvo viac-menej prehliadkou prevarených kultúrnych stereotypov, atmosféru aj pútavosť mu iste uprieť nemožno. Napokon, kde už môžu lepšie vyniknúť dokonale synchronizované súboje v štýle povestných manga animácií ako v krajine ich pôvodu?

Filmu sa navyše, najmä v prvej polovici, prekvapivo dobre darí zvládať svoje vlastné klišé – napríklad aj zo za vlasy pritiahnutej záchrany Yashidu pred atómovým hríbom vyšla silná scéna prijateľná aj pre skeptika, ktorý si na extrémy v štýle „kde bolo, tam bolo“ veľmi nepotrpí. Oceniť treba aj snahu tvorcov odkryť divákovi čo možno najviac z duše a vnútorného prežívania ich obľúbeného hrdinu. Hugh Jackman, skvelý austrálsky herec, ktorý sa práve v úlohe Wolverina v snímke X Men (2000) preslávil, výlet pod kožu svojej postavy znáša na výbornú a iste by ustál aj ešte viac priestoru a hĺbky. V neposlednom rade film spríjemňuje aj nevtieravý humor, ktorého zdrojom je opäť väčšinou práve výborný Jackman.

Dokonalosť? Možno nabudúce

V určitom momente sa však príbeh začne akosi nešikovne drobiť a strácať, ustupovať efektnej, no nudne prvoplánovej akcii. Krásna a vražedná Viper alias doktorka Greenová, Marikin niekdajší nápadník Harada v sprievode gangu nindžov a nekonečný zástup potetovaných zabijakov z jakuzy – tí všetci sa doslova hádžu Loganovi na pazúry, pričom chvíľami naozaj nedáva žiadny zmysel ako, kto s kým a načo vlastne.

Plochosť a azda až patetickosť „záporákov“ našťastie opäť vyvažujú celkom pekne vykreslené vedľajšie kladné postavy – nebojácna Yukio s tvárou malého dievčatka, naoko neprístupná „princezná“ Mariko, ktorá v Loganovi prebudí pudy ochranára aj zvodcu… Pristal by im o stupeň lepšie vyladený scenár aj veľkolepejšie finále. No čo, možno sa dokonalosti dočkáme nabudúce. Pre zatiaľ postačí skonštatovať: Nebolo to zlé.

Hodnotenie Pravdy: 3 a 1/2 hviezdičky z 5

Wolverine / USA 2013 / réžia: James Mangold / scenár: Christopher McQuarrie, Mark Bomback / hudba: Marco Beltrami / hrajú: Hugh Jackman, Rila Fukushima, Tao Okamoto, Svetlana Khodchenkova, Famke Janssen a iní / dátum slovenskej kinopremiéry: 25. júl

#Japonsko #Hugh Jackman #Wolverine #X-Men
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk