Cameron nakrúti až tri pokračovania snímky Avatar

Kanadský filmár James Cameron potvrdil, že nakrúti až tri pokračovania snímky Avatar (2009). S produkciou filmov by sa malo začať na budúci rok, pričom prvý z nich by mal mať premiéru v decembri 2016. Tretí a štvrtý film by mali debutovať rok po roku, teda v decembri 2017 a 2018.

03.08.2013 10:00
Režisér Avatara James Cameron Foto:
Režisér Avatara James Cameron.
debata

Ešte nedávno pritom Cameron hovoril len o dvoch snímkach, do tých by sa však vraj nevmestilo všetko, čo by chcel. „Pri písaní nových filmov som si uvedomil, že svet Avataru, príbeh a postavy sa stali omnoho bohatšími než som očakával. Ukázalo sa, že dve snímky nebudú stačiť na zachytenie všetkého, čo som chcel dostať na filmové plátna,“ vysvetlil.

Pre spoluprácu na sci-fi sérii už Cameron najal aj scenáristov Josha Friedmana (Vojna svetov, 2005), Shanea Salerna (Divosi, 2012) a dvojicu Amanda Silver a Rick Jaffa (Zrodenie planéty opíc, 2011). „Som rád, že môžem privítať na palube Amandu, Ricka, Shanea a Josha, ktorí sa ku mne pridajú pri dokončovaní scenárov,“ vítal štvoricu autorov. Pri tvorbe príbehov sa Cameron vraj snažil vyhýbať problémom, s ktorými sa stretlo pokračovanie známej snímky Matrix (1999). „Píšem ich ako oddelené príbehy, aby som sa vyhol problému, aký mal Matrix 2 s otvoreným koncom. Musí tam byť rozuzlenie, ale zároveň pocit, že dobrodružstvo bude pokračovať,“ vysvetlil.

James Francis Cameron je rodákom z kanadského Ontária. Filmárčinu nikdy neštudoval, no napriek tomu sa z neho stal mimoriadne úspešný režisér, scenárista a producent. Prvý raz na seba výraznejšie upozornil snímkou Terminátor (1984). Neskôr nakrútil filmy ako Votrelci (1986), Priepasť (1989), Terminátor 2: Deň zúčtovania (1991), Pravdivé lži (1994). V roku 1998 získal vďaka veľkofilmu Titanic (1997) tri Oscary v kategóriách Najlepší film, Najlepšia réžia a Najlepší strih. Jeho spomínané sci-fi Avatar (2009), v ktorom si zahrali Sam Worthington, Zoe Saldana, Michelle Rodriguez či Sigourney Weaver, sa stalo finančne najúspešnejším filmom všetkých čias, keď si na svoje konto pripísalo až takmer 2,8 miliardy dolárov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Avatar #Cameron #Josh Friedman