Gesto nesúhlasu
„Predstavte si, že nájdete troch ľudí. Prvý pošle znefunkčnenú bombu okresnému tajomníkovi strany a má plán zaútočiť na prezidenta republiky. Druhý sa chce zbaviť prvomájového sprievodu tým, že sa chystá v noci pred udalosťou zničiť tribúnu, a tretí používa trhavinu na to, aby uvoľnila tisíce letákov z meteobalóna alebo vyhodí do vzduchu nástenku ľudových milícií. Ani jeden neskriví bežnému človeku vlas na hlave a predsa všetci sedia vo väzení za trestný čin teroru. Myslím, že toto sú naraz tri dôvody, prečo nakrútiť film o teroristoch,“ vysvetlil Pavol Pekarčík, ako vznikol nápad na film o trojici hrdinov, ktorých spája „gesto nesúhlasu s realitou 80. rokov, pretavené do podoby terorizmu“.
Snímka mala premiéru na filmovom festivale v Karlových Varoch, kde získala Cenu federácie filmových kritikov z Európy a Stredomoria Fedora.
Zamatových teroristov premietne festival v súťažnej sekcii Cinematik.doc, ktorá je venovaná najnovším slovenským dokumentárnym filmom. O cenu sa tu budú uchádzať napríklad Banícky chlebíček Romana Fábiana, Cigáni idú do volieb režiséra Jara Vojteka, Hodina dejepisu Dušana Trančíka, ktorá sa zameriava na slovensko-maďarské vzťahy a odlišné vnímanie Trianonskej zmluvy, Nový život Adama Oľhu či Príbehy tatranských štítov¤II – Posadnutí horami z dielne Pavla Barabáša.
Ďalšou súťažnou sekciou Cinematiku je Meeting Point Europe. Jej zvláštnosťou je to, že filmy do nej hlasovaním vyberali mladí filmoví kritici zo 17 krajín Európy a šancu mali európske snímky vyrobené v tomto a minulom roku. Do výberu sa dostali napríklad Reality show Mattea Garroneho ocenená Grand prix z festivalu v Cannes, jeden z najvýraznejších filmov uplynulého roka, dánsky Hon v réžii Thomasa Vinterberga, „filmová halucinácia“ Akt vraždenia režiséra Joshua Oppenheimera či britské Berberian Sound Studio režiséra Petra Stricklanda v hlavnej úlohe s Tobym Jonesom. Súťažiť bude aj anglický režisér Ben Wheatley, ktorému je na Cinematiku venovaná špeciálna sekcia a na otváracom ceremoniáli si prevezme cenu Rešpekt.
Pocta Resnaisovi
Ďalšou osobnosťou, ktorej festival pripravil profilovú prehliadku, je jeden z najrešpektovanejších francúzskych režisérov Alain Resnais. Festival uvedie nielen desiatku jeho celovečerných filmov (medzi nimi klasiky ako Hirošima, moja láska a Vlani v Marienbade či zatiaľ posledný Resnaisov film Ešte ste nič nevideli), ale tiež šesť krátkometrážnych snímok a projekt Ďaleko od Vietnamu, na ktorom sa Resnais podieľal spolu s režisérmi ako Jean-Luc Godard, Joris Ivens či Claude Lelouch. Festival pri tejto príležitosti vydá v spolupráci so Slovenským filmovým ústavom zborník venovaný tomuto originálnemu filmárovi. Pôvodné štúdie, ktoré preň napísali slovenskí a českí autori, v zborníku dopĺňajú preklady zahraničných textov.
Cinematik ponúkne divákom aj viacero atraktívnych premiérových titulov. Medzi nimi napríklad najnovšiu snímku Jima Jarmuscha, upírsku romancu Prežijú iba milenci, v ktorej jednu z hlavných postáv stvárnila Tilda Swintonová, či novinku Michela Gondryho Pena dní.
V sekcii Bulharsko pod lupou sa Cinematik zameria na dianie v súčasnej bulharskej kinematografii, pripomenie tiež aktuálne slovenské filmy (sekcia Čo dom dal) a obľúbená polnočná sekcia Za hranicou kultu, tentoraz s podtitulom Bez milosti, bude venovaná filmom o sériových vrahoch.
Medzinárodný filmový festival Cinematik potrvá v Piešťanoch do štvrtka 12. septembra.