Môj pes Killer postúpil do výberu najlepších európskych filmov

Európska filmová akadémia zverejnila výber 46 snímok z 32 krajín, ktoré sa majú šancu uchádzať o ceny pre najlepšie európske filmy roka.

14.09.2013 12:00
Mira Fornay režisérka Foto:
Režisérka Mira Fornay
debata

Do výberu Európskej filmovej akadémie zaradili jednak tituly zo skupiny národných nominácií filmových akadémií jednotlivých krajín, ale doplnili ich aj z veľkej skupiny takých, ktoré do súťaže prihlásili priamo ich producenti. Druhý celovečerný film Miry Fornay patrí k prvým menovaným, keďže získal najviac hlasov na väčšine hlasovacích lístkov členov Slovenskej filmovej akadémie.

Do užšieho výberu snímok bojujúcich o ceny EFA sa pritom slovenský zástupca dostal naposledy v roku 2009, keď film Ako sa varia dejiny Petra Kerekesa dokonca získal nomináciu v kategórii dokumentárnych filmov.

V najbližších týždňoch bude 2900 členov Európskej filmovej akadémie vyberať najlepší európsky film a hlasy prideľovať aj v kategóriách najlepšia réžia, scenár, herec a herečka. Nominácie vyhlásia 9. novembra na filmovom festivale v Seville a 26. ročník slávnostného udeľovania cien Európskej filmovej akadémie sa uskutoční o mesiac neskôr, 7. decembra v Berlíne. Ceny rozdajú aj v ostatných filmových profesiách ako sú kamera, strih, zvuk, výprava, kostýmy a hudba. O tých rozhodne užšia, sedemčlenná odborná komisia.

Môj pes Killer zaznamenal úspechy na viacerých filmových festivaloch. Získal hlavnú cenu Tiger Hivos Award 2013 na MFF Rotterdam, kde mal svoju svetový premiéru, koncom marca Cenu za réžiu na MFF vo Vilniuse, 13. apríla Zvláštne uznanie poroty na MFF Titanic v Budapešti a 27. apríla sa stal aj víťazom a držiteľom Zlatého ledňáčka na Finále Plzeň, kde získal zároveň divácku Cenu za najlepší herecký výkon „neherec“ Adam Mihál, predstaviteľ mladého skinheada Mareka. Film získal cenu za najlepšiu réžiu na Tarkovského MFF Zerkalo v ruskom Ivanove a CineVision Award na mníchovskom FilmFeste 2013, ktorú udeľujú mladým tvorcom, ktorí prerazili na medzinárodnej scé­ne.

debata chyba
Viac na túto tému: #Môj pes Killer #Európska filmová akadémia #Mira Fornay #slovenský film