Keď sú tri dimenzie málo, prichádza 4DX

Vidieť a počuť občas nestačí. Tie najlepšie zážitky si predsa treba vychutnávať všetkými piatimi zmyslami. Platí to už aj pre návštevu kina, ktorá sa vďaka rýchlo sa šíriacemu trendu 4DX kín môže z pasívnej zábavy zmeniť na ozajstné dobrodružstvo. Alebo aspoň netradičnú "púťovú atrakciu". V susednom Česku si už na 4DX pomaly zvykajú a čoskoro sa naň pravdepodobne môžeme tešiť aj na Slovensku. Pozrieť si v ňom potom budeme môcť napríklad aj Avatar či Pirátov Karibiku.

02.10.2013 07:00
Záber z filmu Avatar. Foto:
V 4DX možno slovenský divák už čoskoro uvidí aj Avatar.
debata

Chystá sa aj v Bratislave

Kino dávno nie je tým, čím bývalo. Z čierno-bielych rozostrených obrázkov sa v priebehu uplynulého storočia stala takmer dokonalá kópia reality, ani príchodom stále ešte pomerne novej technológie 3D sa však vývoj nezastavil. Teraz prichádza formát 4DX, ktorý konečne sľubuje uspokojenie všetkých piatich zmyslov. Okrem vysoko kvalitného zvuku a trojdimenzionálneho obrazu ponúka aj pohyblivé sedačky, tisíce vôní či zápachov, hmlu, vietor, spŕšky vody a ďalšie špeciálne efekty.

Že to znie ako „otrepaná“ atrakcia, ktorú ponúka každý slušný zábavný park? Nie tak celkom. Vynálezcovia technológie 4DX mali od počiatku v pláne pretlačiť ju takpovediac do „prvej ligy“. Po prvý raz ju odskúšali v Južnej Kórei v roku 2009, a to na dobrodružnom hollywoodskom filme Cesta do stredu zeme. Odvtedy sa 4DX rozšírilo prakticky na všetky svetové kontinenty. Do strednej Európy prichádza v tomto roku zásluhou izraelskej spoločnosti Cinema City, ktorá prevádzkuje aj sieť multiplexov v Bratislave.

„Táto novinka bola najskôr spustená v našom kine v Izraeli, potom v Maďarsku a koncom mája 2013 sa pridala aj Praha, Varšava a Sofia,“ povedal za spoločnosť Cinema City marketingový manažér Róbert Švec. „Na Slovensku sa počíta s najmenej jednou takouto sálou v Bratislave. Hovoriť o konkrétnom termíne je však zatiaľ veľmi predčasné. Je totiž nutné najprv analyzovať výsledky už postavených sál a z týchto analýz si potvrdiť alebo poopraviť výpočty návratnosti tejto investície.“

Na mozog vraj nedosiahne

Kým Cinema City bude analyzovať čísla, slovenskému divákovi ostáva len analyzovať bezprostredné dojmy našich západných susedov. V špeciálnej kinosále v nákupnom centre Nový Smíchov videli už napríklad aj 4DX verziu filmu Avatar. „Ako pôsobí Avatar v 4DX? Ako keby ho premietali počas miernych turbulencií v lietadle, kde klimatizácia fučí naplno a letuška z času na čas rozleje z pohára vodu. (…) Slogan tvrdí, že tento zážitok zaútočí na všetky zmysly, na mozog však našťastie ešte stále nedosiahne,“ zhodnotila s nadhľadom svoj zážitok Mirka Spáčilová na iDnes.cz.

Takto propagujú 4DX v Amerike!

Kto by predsa radšej raz videl, ako stokrát počul, môže si čakanie na prvú slovenskú 4DX kinosálu skrátiť napríklad návštevou zvolenského kina Europa Cinemas. Od mája roka 2012 ponúka 4D projekcie, pri ktorých zážitok z 2D či 3D premietania dopĺňa pohyb sedačiek. Ako jediné na Slovensku funguje na princípe technológie d-box a premietalo napríklad aj najúspešnejší vlaňajší kinofilm Avengers. „Z technického hľadiska ide o klasické filmy doplnené o ďalšiu zvukovú stopu, ktorá je vysielaná len do 4D sedadiel. Tie signál spracujú na pohyb v štyroch osách , vibrácie a ďalšie pohyby sedadla a operadla,“ vysvetľuje riaditeľ kina Jakub Valach.

Napriek tomu, že sa na nezáujem divákov unikátne zvolenské kino nemôže sťažovať (vstupenky v hodnote 12,90 eura mávalo spočiatku vypredané aj v predstihu dvoch týždňov), jeho najväčším problémom je podľa slov riaditeľa nedostatok filmov. „Pre distribučné spoločnosti na Slovensku zatiaľ nie je rentabilné platiť poplatky za zakomponovanie 4D stopy do filmu. No rovnaký problém mali napokon v začiatkoch aj 3D projekcie a dnes ich už premieta každé moderné kino,“ dodal optimisticky Valach. Či sa technológia 4D stihne na Slovensku udomácniť skôr ako ju „prevalcuje“ o niekoľko trikov bohatšie 4DX, ukážu zrejme už najbližšie roky.

debata chyba
Viac na túto tému: #3D #kino #4DX #Cinema City