Muzikál Tisícročná včela bude iný ako film

05.11.2013 16:00
Eva Pavlíková
Eva Pavlíková si v novom nitrianskom muzikáli zahrá tisícročnú včelu. Autor:

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre uvedie nový pôvodný slovenský muzikál Tisícročná včela. Premiéry sú naplánované na 15. a 16. novembra. Tisícročná včela nadviaže na tradíciu pôvodných slovenských muzikálov na pôde nitrianskeho divadla ako boli Pacho sa vracia, Báthoryčka a Adam Šangala. Vo veľkovýpravnom epose sa predstaví takmer kompletný umelecký súbor nitrianskeho divadla, Marián Slovák a ďalší hosťujúci herci. Pre nákladný projekt vzniklo približne 220 kostýmov, zaznie v ňom 22 piesní a na javisku vystúpi okolo 30 účinkujúcich. Muzikál režíruje Martin Kákoš, hudbu zložil Vašo Patejdl a piesne otextoval Kamil Peteraj.

Divadelná metafora o Slovensku a Slovákoch bude iná ako rovnomenný film. Vychádzať bude z románu Petra Jaroša, ktorý sa zaraďuje k najvýznamnejším slovenským dielam 20. storočia. Režisér a zároveň libretista a autor scenára Martin Kákoš z rozsiahleho románu vybral silný rodinný príbeh Pichandovcov, pričom časovo ho ukončí pred vypuknutím prvej svetovej vojny. Plagát k muzikálu pripravil významný slovenský grafik Karol Felix z Nitry. Felix je žiakom Albína Brunovského, ktorý pripravoval vizuál k filmu Tisícročná včela. Tým sa podľa tvorcov však akákoľvek paralela k filmu končí, muzikál bude stavať len na románe. Jeho scénická podoba bude plná fantázie, humoru, magickosti, poetickosti a vizuálnej pestrosti.

Kamil Peteraj a Vašo Patejdl už pre DAB pripravovali aj úspešný muzikál Adam Šangala. „Keď vidím ducha tohto divadla, je mi jasné, že nie náhodou je Nitra mekkou slovenského muzikálového divadla, je tu chuť dať zo seba všetko. Teším sa aj na nitrianske publikum, ktoré je tiež jeden špecifický fenomén,“ zhodnotil Peteraj. Peterajove texty piesní budú mať v sebe zvláštnu poéziu, lyrickosť a tiež poriadnu dávku humoru a irónie. Vašo Patejdl prezradil, že po hudobnej stránke bude muzikál mimoriadne žánrovo pestrý. „Samozrejme, nedalo sa vyhnúť harmonickosti slovenskej ľudovej piesne, ale zaznie tam napríklad aj ragtime či jazz,“ povedal. Tvorivý tím dopĺňa scénický výtvarník Pavol Andraško a choreograf Jaroslav Moravčík, ktorý spolupracoval už na Báthoryčke. V choreografii bude vychádzať zo štylizovaného folklóru.

Muzikál nebude mať len jednu hlavnú postavu, tou je celá podtatranská obec Hybe na prelome 19. a 20. storočia. Tisícročnú včelu hrá Eva Pavlíková. Inscenácia vyrozpráva osudy troch generácií rodiny Pichandovcov. Diváci sa stretnú s Martinom Pichandom – vášnivým včelárom, svojským dedinským filozofom, milovníkom geografie, žien a sladkého vína, s jeho dobroprajnou i trocha hašterivou manželkou Ruženou a ich troma deťmi. Nebude chýbať láska, vášeň, zrada, napätie, humor, dramatické zvraty, prekvapivé situácie, dobrodružstvo aj vtip, sľubujú tvorcovia. „Je to dielo, ktoré zachytáva na pozadí príbehu jednej rodiny beh dejín nielen jednou obcou, ale aj Slovenskom. Zrkadlia sa tam základné hodnoty, ktoré nezostarli a sú aj po mnohých desiatkach rokov od napísania románu Tisícročná včela trvalé,“ povedal šéfdramaturg DAB Svetozár Sprušanský.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Tisícročná včela #Divadlo Andreja Bagara #Marián Slovák
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku