Zomrela Shirley Temple Black, detský zázrak Hollywoodu

Mala len 21 rokov, keď sa rozlúčila s hviezdnou kariérou, ktorá ju obrala o detstvo. Svet si ju i tak bude pamätať najmä ako spievajúce a tancujúce kučeravé dievčatko z filmov Žiariace oči (1934), Chudobné bohaté dievčatko (1936) či Heidi (1937). Tu však zoznam toho, čo robilo Shirley Temple Black výnimočnou, nekončí. Z miláčika publika sa táto pozoruhodná dáma vypracovala na nádejnú političku a uznávanú diplomatku. Na poste veľvyslankyne pôsobila aj v Československu. Shirley Temple Black zomrela v pondelok 10. februára vo veku 85 rokov.

11.02.2014 12:11 , aktualizované: 18:27
shirleykolaz Shirley Temple-Blacková Foto:
Shirley Temple-Blacková sa preslávila ako detská filmová hviezda, neskôr pôsobila ako diplomatka. Zomrela vo veku 85 rokov.
debata (2)

Vytrhla ich z biedy

V 30. rokoch minulého storočia prežívala Amerika ťažké časy. Krajinou zmietala hospodárska kríza a aj také fabriky na peniaze, ako sú hollywoodske štúdiá, stáli na pokraji bankrotu. Inak na tom nebola ani spoločnosť Fox, ktorá si v roku 1934 zmluvou zaviazala vtedy len 5 – ročnú Shirley Temple. Herečka bola už skúsenou umelkyňou – ambiciózni rodičia (bankový úradník a žena v domácnosti) ju od troch rokov posielali do tanečných škôl a v rovnakom čase debutovala aj pred kamerou.

Začínala v krátkometrážnych komédiách nazývaných „Baby Burlesque“, kde bolo jej úlohou napríklad imitovať dospelé hviezdy ako Marlene Dietrich či Mae West. Pod hlavičkou Fox Films (dnes 20th Century Fox) sa najskôr predviedla v muzikáli Vstante a jasajte. Drobná zlatovláska stepovala, spievala aj vtipkovala a publikum jej skrátka nemohlo odolať. V čase, keď nakrúcala svoj prelomový film Bábika pre šťastie už bolo jasné, že je to kôň, na ktorého sa oplatilo staviť. Národ ju miloval, akoby šlo o šťastnú podkovu či štvorlístok. Slovami prezidenta Roosevelta „kým máme Shirley Temple, všetko je v poriadku“. V priebehu roka 1934 dievča hralo v deviatich celovečerných filmoch a získalo aj špeciálneho miniatúrneho Oscara za prínos kinematografii. Dodnes je najmladšou držiteľkou tejto ceny.

Z Hollywoodu do Československa

Vlak úspechu, v ktorom sa Shirley Temple viezla, sa zdal byť nezastaviteľný. V nasledujúcich 15 rokoch sa objavila v ďalších troch desiatkach filmov, po jej boku sa striedali hviezdy ako Gary Cooper, Douglas Fairbanks, Ginger Rogers, Cary Grant či Henry Fonda. Temple skrátka predávala ako nikto iný. A nie len filmy – jej meno a tvár zdobili aj hudobné platne, bábiky, cereálie či nealkoholické nápoje. V roku 1939 dokonca inšpirovala aj slávneho maliara Salvadora Dalího – jej portrét nazval Shirley Temple, najmladšia a najposvetnejšie príšera kina jej čias. Jej popularita s pribúdajúcim vekom začala klesať, ako pôvabná slečna však objavovala pred kamerou nové možnosti. V roku 1949 sa ale rozhodla poprieť zákony pravdepodobnosti – ukončila svoju hereckú kariéru. K filmu sa vrátila už len v televíznom rozprávkovom cykle Rozprávková kniha Shirley Temple (1958).

Nové poslanie Shirley, teraz už Temple Black po druhom manželovi, objavila v politike. Keď jej tri deti podrástli pridala sa ku kalifornským republikánom, neskôr ju prezident Nixon menoval do delegácie v OSN a slúžila aj ako velvyslankyňa v Ghane. V roku 1976 sa stala prvou ženskou šéfkou protokolu v Bielom dome. V rokoch 1989 až 1992 pôsobila ako americká veľvyslankyňa aj v Československu.

Pravda o slávnom detstve

V roku 1972 jej objavili nádor v prsníku, podstúpila radikálnu mastektómiu a s vervou sebe vlastnou viedla kampaň za otvorenú debatu o tomto ochorení. V roku 1988 svojou úprimou autobiografiou Detská hviezda otvorila aj inú debatu – opísala krusté tresty, ktorými si detskí herci pri porušení disciplíny museli prejsť aj sexistické či rasistické správanie štábu na pľaci.

Z verejného života sa definitívne stiahla pred ôsmymi rokmi, keď zomrel jej manžel, podnikateľ Charles Alden Black, ktorého nazývala „láskou jej života“. Zomrela v pondelok v noci vo svojom kalifornskom dome obklopená početnou rodinou. Napriek tomu, že sa v minulosti potýkala s rakovinou, lekári jej smrť označili za prirodzenú.

Za Shirley Temple Black

Pavol Demeš, zahraničnopolitický analytik

Svet dnes obletela správa o úmrtí výnimočnej ženy. Vo veku 85 rokov zomrela v Kalifornii Shirley Temple Black. Herečka, politická aktiviska a diplomatka, ktorá na záver svojej kariéry slúžila ako veľvyslankyňa v ponovembrovom Československu. Mal som možnosť ju viackrát stretnúť a ako minister rodiacej sa slovenskej diplomacie sa s ňou v roku 1992 na ministerstve medzinárodných vzťahov rozlúčiť a poďakovať sa jej. S pani veľvyslankyňou sa mi v mysli spájajú tri obrazy. Prvý – podujatia na jej rezidencii v Prahe, kde vždy vytvorila atmosféru rozžiarenú jej nezameniteľnym úsmevom a energiou. Druhý – keď sa za jej prítomnosti vztyčovala v máji 1991 na znovuotvorenom generálnom konzuláte USA na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave americká vlajka (ten sa po rozdelení federácie zmenil na americké veľvyslanectvo). Najvýraznejší je však obraz z jej rozlúčky so Slovenskom, pre ktorú som pozval na naše ministerstvo asi dvadsať detí z výtvarnej školy. Maľovali Ameriku. Ani jedno pri tom v Spojených štátoch nebolo. Hrdo priniesli svoje dielka – kovbojov, rakety, mrakodrapy…, ktoré sme inštalovali na steny. Bývalá detská hollywoodska hviezda, šla od obrázku k obrázku a s dojatím hladila talentované deti. Pani veľvyslankyňa, odpočívajte v pokoji.

PAVOL DEMEŠ BOL V ROKOCH 1991 – 1992 MINISTROM MEDZINÁRODNÝCH VZŤAHOV SR

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Oscar #Shirley Temple #Shirley Temple-Blacková #detská hviezda #veľvyslankňa v Československu