Rekordmanka Bathory: Hilmerovej menil Jakubisko texty, Hryc hral pre česť

Jakubiskov veľkofilm Bathory sa už vyšplhal na prvú priečku rebríčka filmov s najvyššími tržbami v histórii Slovenskej republiky. Prekonaním hranice 30 miliónov korún predbehol donedávna kraľujúcu snímku Titanic (1997) s tržbami 29 miliónov. Neznamená to však, že Bathory prilákala aj najvyšší počet divákov.

16.08.2008 19:00
Bathory - Deana Jakubisková-Horváthová a Anna... Foto:
Deana Jakubisková-Horváthová a Anna Friel ako vedma Darvulia a Alžbeta Báthory.
debata

Rekordné tržby má vďaka tomu, že v súčasnosti je vstupné podstatne vyššie ako pred desiatimi rokmi. Kým za lístok na Titanic diváci zaplatili priemerne 55 korún, pri Bathory to bolo skoro 130.

Najvyššiu návštevnosť na Slovensku si drží animovaný film Leví kráľ (1994), ktorý v kinách videlo 644-tisíc divákov. V čase, keď sa priemerná cena vstupenky pohybovala okolo 20 korún, nebolo rozšírené sťahovanie filmov z internetu ani silný trh s DVD. Jakubiskova grófka mala do stredy 13. augusta na konte 244-tisíc divákov, čo by zatiaľ nestačilo na prvú desiatku historicky najnavštevova­nejších snímok. V kinách je len päť týždňov, takže návštevnosť ešte porastie. V týchto dňoch už Bathory prekonáva desiaty (Horúce strely 2) aj deviaty (Sestra v akcii) film v historickom rebríčku.

Jakubiskova novinka je neobyčajná už tým, že sa so 400-miliónovým rozpočtom stala najdrahším stredoeurópskym filmovým projektom. Neobyčajné je aj to, že na nej pracovali dvaja kameramani – Slovák Ján Ďuriš a jeho český kolega F. A. Brabec. ,,Aj tak sme si na bojové scény museli prizvať výborného maďarského kameramana Jánosa Kendeho, aby sme zvládli režisérovo náročné tempo," dodal Ďuriš. Kende v minulosti nasnímal viacero filmov známych maďarských tvorcov ako Miklós Jancsó či Márta Mészárosová.

Podľa Jána Ďuriša bolo v prípade filmu Bathory problematické zladiť prácu tak, aby diváci nespoznali, že film nakrúcali dvaja kameramani. „Hoci je takýto spôsob natáčania veľmi náročný, viem, že Juraj uprednostňuje obrazovú zložku, čo je mimoriadna výzva a príležitosť pre kameramana,“ uviedol Ďuriš, ktorý s Jakubiskom v minulosti spolupracoval napríklad na snímkach Nejasná správa o konci sveta či Post coitum.

Slovensko-česko-britsko-maďarský film o čachtickej panej mal aj neobyčajne veľkú reklamu. Na tom, že sa výrazne zaslúžila o úspech filmu, sa zhodujú aj viacerí slovenskí herci, ktorí v ňom účinkujú. „Klobúk dolu pred fantastickým marketingom okolo Bathory. Teším sa, že sa to niekomu podarilo a že má film taký úspech,“ hovorí Monika Hilmerová, predstaviteľka Alžbety Czoborovej. „Je to radosť robiť na niečom, čo si diváci aj pozrú. Mám od nich vynikajúce ohlasy.“ Účinok výraznej propagácie filmu neopomenula ani Jana Oľhová, ktorá si zahrala slúžku Doru. „Ale ide aj o to, že v prípade hrdinky akou je Báthoryová sú diváci ´krvilační´,“ povedala Oľhová. „Možno išli do kín aj preto, aby videli, aká to bola beštia. Vo filme však veľa krvi nie je.“ Marek Majeský, ktorý stvárnil Gábora Báthoryho, tvrdí, že divácky atraktívna je rozporuplnosť grófkinej osobnosti, nadčasová téma filmu a to, že sa príbeh odohráva v zaujímavom období. „Bathory je zároveň veľkofilm, aký na Slovensku ešte nevznikol a má medzinárodné herecké obsadenie. To všetko sa podieľa na jeho príťažlivosti.“

Jakubiskova snímka s britskou herečkou Annou Frielovou v hlavnej úlohe priťahuje divákov aj v Českej republike. Film tam do 10. augusta videlo 470-tisíc divákov a tržby sa vyšplhali na 53 miliónov českých korún.

Ako vidíte svoju skúsenosť s réžiou Juraja Jakubiska vo filme Bathory?

Herečka Monika Hilmerová. Foto: Zdeno Gáfrik
Monika Hilmerová Herečka Monika Hilmerová.

Monika Hilmerová
S Jurajom Jakubiskom som už mala skúsenosti z divadla. Bola som však rada, že si môžem vyskúšať účinkovanie v jeho filmovom projekte a vidieť, ako tvorí. V porovnaní s inými je dosť odlišný, práve pre tú nekonečnú tvorivosť. Stále vymýšľa niečo nové, dokonca mi asi sedem ráz zmenil scenár a každú verziu som sa musela „nadrviť“ v angličtine. Niektoré situácie a repliky menil aj v deň nakrúcania. Bolo to náročne, ale páči sa mi, že Jakubisko nestagnuje. Dokázal už toho veľa a stále má chuť hľadať. Okrem toho je to veľmi príjemný človek. Na Bathory bolo cítiť, že je to veľká produkcia v štýle tých amerických a lákalo ma aj to, že išlo o dobovku, tie mám rada.

Marek Majeský
Spolupráca s Jurajom Jakubiskom bola zážitkom. Ešte počas môjho štúdia ma obsadil do filmu Lepšie je byť bohatý a zdravý ako chudobný a chorý, ale úloha Gábora Báthoryho bola väčšia. Potvrdilo sa mi, že Jakubisko je režisér svetového mena. Keď robíte na veľkofilme so zahraničnými hercami a množstvom filmových obrazov, je to vždy zážitok. A to, že má Bathory u divákov taký úspech, je pre mňa už len čerešnička na torte.

Herečka Jana Oľhová si odniesla cenu v... Foto: SFTA - Krištof Králik
Jana Oľhová Herečka Jana Oľhová si odniesla cenu v kategórii najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe.

Jana Oľhová
S Jurajom Jakubiskom som ešte počas školy spolupracovala na Tisícročnej včele. Som rada, že si na mňa po rokoch opäť spomenul a obsadil ma. Zvláštne je, že Dora Szentésová, ktorú hrám, je z Myjavy – tak ako ja. O tom režisér asi netušil. Spolupráca s ním je vždy zaujímavá, pretože je plný fantázie. Páčia sa mi najmä jeho snové vízie. Nemusel mi k mojej postave ani veľa rozprávať, dohodli sme sa rýchlo. Bavila ma aj spolupráca so zahraničnými hercami. Keď som videla film, mala som celkom dobrý pocit. Najprv som sa bála, že v ňom bude moja postava úplne stratená, ale Jakubisko z množstva nakrúteného materiálu vybral hutnú časť, ktorá má hlavu aj pätu.

Andrej Hryc
S Jakubiskom som už spolupracoval na troch filmoch. Je to môj kamarát, veľmi invenčný a inšpiratívny človek, a hrať v jeho snímkach je pre mňa česť. Moja úloha v Bathory nebola zásadná a prijal som ju len kvôli Jurajovi, pre iného režiséra by som ju zrejme nehral. Téma filmu je však veľmi zaujímavá a Jurajov prístup k nej provokujúci. Výsledok je dobrý, takže sa nemožno čudovať, že to chcú ľudia vidieť. Najpozitívnejšie na celej veci je, že ľudia chodia na slovenský film.

debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy