Optimizmus na kolesách

Hoci francúzskych komédií vznikne každý rok hneď niekoľko, už dávno nemajú povesť ako za čias Louisa de Funèsa či Jeana-Paula Belmonda. O zmenu sa veľmi nezasadil ani film Veľké preteky, ktorý pred niekoľkými dňami v Bratislave otvoril týždeň francúzskeho filmu Crème de la Crème. Na rozdiel od nevypočítateľne pochabých žartov spomínaných pánov ide snímka Laurenta Tuela skôr osvedčenou cestou predvídateľných zvratov. Od sivého priemeru, ktorý by azda ani nestál za zmienku, túto snímku však predsa niečo odlišuje - neoblomný optimizmus a dych berúce scenérie, v ktorých sa odohráva.

12.03.2014 07:00
32-preteky Foto:
Hrdina z ľudu Francois ide za svojím snom - absolvovať slávnu Tour de France.
debata

Cesta za snom

Šport, to je magický svet rivality, sebaprekonávania a veľkých emócií, ktorý pre nejednu partnerku športového nadšenca ostáva celkom nepochopiteľný. Podobne je na tom aj Sylvie, ktorá si nesie celoživotný kríž v podobe cyklonadšenca Francoisa. Profesionálnej kariéry, a najmä sna vyskúšať si slávnu Tour de France, sa vzdal, keď Sylvie otehotnela. Dnes, o sedemnásť rokov neskôr, Francois pracuje v obchode s bicyklami a na svoje niekdajšie ambície pozerá už len zobďaleč.

V okamihu, keď ho zamestnávateľ chce na Tour vyslať ako náhradného člena podporného tímu jedného z pretekárskych tímov, však staré vášne ožívajú. Rozhodne sa ponuku prijať, hoci to znamená zrušiť rodinnú dovolenku. Sebecký krok sa mu ale rýchlosťou blesku vypomstí, keď ho pre nešťastnú nehodu šéf z práce (aj pretekov) prepustí a urazená manželka so synom odídu na dovolenku bez neho. Francoisovi ostáva len pokúsiť sa vyťažiť z tejto beznádejnej situácie čosi pozitívne. Rozhodne sa vyraziť na Tour de France sám – náročnú trasu prejde pre vlastné uspokojenie deň pred profesionálmi.

Od štartu k cieľu

Sympatický, ale neveľmi výrazný „hrdina z ľudu“ si ide za svojím snom a my z pohodlia svojich sedadiel sledujeme, ako kilometer za kilometrom speje k osobnému triumfu. Keď je unavený či stráca vieru, prichádzajú mu na pomoc rôzne bizarné postavičky (alkoholický poradca, holandská rodinka nudistov alebo ebenový raper). V pätách mu navyše ako v parafráze na Forresta Gumpa bežia desiatky anonymných fanúšikov. Ani v takomto pretlaku epizódnych udalostí a postáv sa však nestráca skutočnosť, že film ako taký toho vlastne veľa neponúka.

Za svoju pozerateľnosť Veľké preteky môžu ďakovať najmä krásnym exteriérom, v ktorých sa Tour de France odohráva. A tiež sympatickej myšlienke, že na plnenie snov nikdy nie je neskoro. No rovnako ako preteky aj film speje s neochvejnou istotou od štartu k cieľu, vďaka čomu scenáristi (film má hneď troch) očividne rezignovali na snahu stvoriť akúkoľvek ďalšiu originálnu myšlienku. Žiadna z postáv nemá skutočnú hĺbku, máločomu z toho, čo robia, môžeme uveriť a od začiatku až príliš dobre vieme, ako sa to všetko skončí. Aj vďaka príjemnému hereckému obsadeniu a viacerým podareným fórom však napokon tento film nie je nepríjemným zážitkom. Azda len príliš prchavým.

Hodnotenie Pravdy: 2,5 / 5

Veľké preteky / Francúzsko 2013 / réžia: Laurent Tuel / scenár: Romain Protat, Lyes Belaïdouni, Yohan Levy / hrajú: Clovis Cornillac, Bouli Lanners, Ary Abittan, Bruno Lochet a iní / dátum slovenskej kinopremiéry: 6. marec

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #filmová recenzia #Crème de la Crème #Veľké preteky