Iveta Grófová ukáže, ako žijú slobodné matky

Ako pracovať 24 dní v mesiaci, aby bolo na nájom, jedlo, nové sandáliky, škôlku, splátku za práčku... a pritom sa aj plnohodnotne venovať deťom tak, ako potrebujú?

24.03.2014 07:00
web SAMODIVA Foto:
Divadelné predstavenie Samodiva
debata

Aké to je, byť na všetko sama? A kto vám pomôže? Slovenská režisérka Iveta Grófová hľadá odpovede vo svojom novom dokumentárnom filme Blues pro sólo matky. V premiére ho uvedie 25. marca v Bratislave na festivale Febiofest.

Snímka sleduje osudy desiatich slobodných matiek, ktoré vytvorili o svojom živote unikátne divadelné predstavenie Samodiva. Okrem psychologického, sociálneho a právneho poradenstva absolvovali hodiny herectva, tanca, kreatívneho písania a na divadelných doskách aj pred kamerou zachytili prelomové momenty svojich životov.

„Samodivy“ odkrývajú svoje trápenia, ako sa dá dôstojne žiť na sociálnom dne, aby to deti nepocítili, ako zvládnuť súdne pojednávania a hádky o výživné, ktoré bývalý manžel už roky neplatí, aj ako nájsť silu, neľutovať sa a bojovať ďalej.

"Samoživiteľky sa často stretávajú s existenčnými ťažkosťami, o ktorých sa všeobecne vie, ale málokto si to vie naozaj konkrétne predstaviť,“ vysvetľuje režisérka. „Náš sociálny systém sa o slobodné matky začína zaujímať až v prípade, keď ich príjmy klesnú pod hranicu životného minima,“ dodáva Grófová, ktorá by rada svojím filmom podnietila k diskusii.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Febiofest #Iveta Grófová #Blues pro sólo matky