Festival Hory a mesto vyhral film Na sever od Slnka

07.04.2014 17:30
Na sever od slnka
Víťazným titulom 15. ročníka festivalu Hory a mesto je snímka Na Sever od Slnka. Autor:

Grand Prix na 15. ročníku Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto získal nórsky dokument Na sever od Slnka z prostredia neobývaného zálivu arktického ostrova za polárnym kruhom.

Rozhodla o tom medzinárodná porota v zložení poľský lezec Adam Pustelnik, kanadská filmárka českého pôvodu Kristyna Balaban a slovenský filmový režisér Pavol Pekarčík, ktorá ocenila celkovo deväť filmov, z toho aj tri slovenské – Vlčie hory (r. Erik Baláž a Karol Kaliský), Slepá dôvera (r. Rastislav Hatiar) a Jesenné ráno na Minčole (r. Juraj Lukáš).

V sekcii Skala zaujal film Sensei – Môj japonský učiteľ o japonskej legende skalného lezenia Judžim Hirajamovi a mladom americkom bouldristovi Danielovi Woodsovi, ktorí spolu vyrazili na prvovýstup na Mount Kinabalu na Borneu. V sekcii Voda zvíťazil francúzsky film Sami na vode o piatich kajakároch, ktorí sa vydali na vodné dobrodružstvo v srdci Himalájí. Americko-kanadský dokument o posvätných tibetských rituáloch s názvom Tibetské supy zvíťazil v sekcii Vzduch, v sekcii Zem zas triumfoval britský dokument Posledná veľká stena a špeciálnu cenu poroty získal film Vysoké napätie – Ueli Steck a konflikt na Evereste o minuloročnom lezeckom konflikte so šerpami počas výstupu na Mt.Everest.

Slovenská režisérska dvojica Erik Baláž a Karol Kaliský získala za svoj film Vlčie hory cenu V4, druhým oceneným slovenským filmom sa stala Slepá dôvera Rastislava Hatiara o výstupe slepého horolezca na Mont Blanc a Gerlachovský štít a Adidas cenu pre začínajúceho filmára udelili Jurajovi Lukášovi za krátky bicyklový film Jesenné ráno na Minčole. Najväčší divácky záujem si na festivale vyslúžili prednášky hlavných hostí, filmové sekcie a Cestokluby Kino Svet. V programe podujatia, ktoré sa konalo v bratislavskom Auparku, uviedli celkovo 45 filmov z 13 krajín, 17 hostí, 21 prednášok cestovateľov a sedem fotografických výstav. Aktuálny ročník festivalu sa po piatich dňoch skončí dnes večer v dvoch kinosálach blokmi víťazných filmov, vybraný program podujatia sa následne presunie do Prešova, Dolného Kubína, Žiliny a Zvolena, ďalej aj do Česka, Maďarska a Poľska.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Hory a mesto #Na sever od slnka #cena filmového festivalu
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk