Recenzia: Nebo, peklo... zem. A pominuteľný zážitok

Scenáristka a režisérka Laura Siváková nakrútila pred siedmimi rokmi film Quartétto. Do centra príbehu vtedy postavila ženské hrdinky. Stredobodom jej nového filmu Nebo, peklo... zem, ktorý má premiéru 16. apríla, je tiež žena.

16.04.2009 09:00
Zuzana Kanócz - Nebo, peklo... zem Foto:
Zuzana Kanócz si zahrala vo filme Nebo, peklo... zem od režisérky Laury Sivákovej.
debata

Život 22-ročnej baletky Kláry zásadným spôsobom ovplyvňujú muži. Priateľ Tomáš ju podviedol, otec si našiel mladú milenku. A na scéne sa objaví aj päťdesiatnik Rudolf. Charizmatický muž, ktorý požiada Kláru, aby sa starala o jeho 13-ročnú dcéru. Z Kláry sa tak stáva náhradná matka, prípadne sestra. A časom aj Rudolfova milenka.

Spočiatku sa zdá, že Klára môže byť šťastná. Veď sa jej črtá sľubná kariéra a s Tomášom je to fajn. Lenže vstupná scéna filmu pripravuje divákov na inú situáciu. Siváková ukazuje Kláru na dne jazera. Predznamenáva ohrozenie. Udalosti, ktoré hrdinku poriadne zneistia.

Podvodné zábery na Kláru sa v priebehu rozprávania vracajú, aby prenesene vyjadrili jej vnútorný stav. Je dobré, že režisérka chcela uprednostniť obrazy pred slovami. Je však škoda, že ústrednú metaforu opakuje a neponúka ešte niečo rafinovanejšie.

Na druhej strane, keď sa rozhodne pre zásadné slová, tiež to občas zaškrípe. A tak sa film napokon nedostane do štádia zaujímavej výpovede o nestabilnom svete mladej ženy. Príbeh by na to mohol mať potenciál. Ale Nebo, peklo… zem ponúka málo prekvapujúcich pohľadov za roh, ktoré by v divákoch vyvolali radosť z objavovania, a nie je to ani nekompromisná analýza vzťahov.

Čo zostáva? Typovo vhodné herecké obsadenie, po technickej stránke dobre zvládnuté remeslo, atraktívne obrazy vo svižnom tempe a zopár postrehov z Klárinho života, ktorý je kombináciou detskej naivity a dospeláckych dezilúzií. To nie je málo. Ale nestačí to na sprostredkovanie výnimočného zážitku.

Hodnotenie Pravdy: 3 z 5 hviezdičiek
Nebo, peklo… zem, SR, ČR 2009

scenár a réžia: Laura Siváková 

hrajú: Zuzana Kanócz, Bronislaw Wroclawski, Lukáš Latinák, Ivan Martinka a iní 

slovenská kinopremiéra: 16. apríla

debata chyba