Recenzia: Zaujímavý človek, výborný dokument. René

Český dokumentárny film Ivetka a hora hovorí o Slovenke, ktorej sa v detstve údajne zjavila Panna Mária. Jej dávne zážitky pôsobia až neuveriteľne. Dospelá Iveta je však charizmatická a premýšľajúca žena, ktorá nerozpráva do vetra. Slovenské filmové kluby ponúkajú zaujímavý dokument už týždeň. Človek, o ktorom hovorí ďalší český dokumentárny film, je tiež inteligentný a má neobyčajné životné skúsenosti. Snímka René Heleny Třeštíkovej získala vlani Európsku filmovú cenu. A včera mala slovenskú premiéru.

17.04.2009 07:00
René Foto:
René je muž, o ktorom rozpráva rovnomenný film Heleny Třeštíkovej. Európska filmová akadémia mu udelila cenu Prix arte za najlepší dokument.
debata

René Plášil je recidivista. Zavreli ho už v čase, keď študoval na vojenskom gymnáziu. To bol ešte socializmus. Lenže aj po revolúcii mal problémy so zákonom. Jeho život sa odvíjal v rytme väzenie – krátka sloboda – väzenie.

René nie je hlupák, ale vnímavý chlapík s bystrým úsudkom a schopnosťou reflektovať vlastný život. Problémom je, že sa nedokázal vymaniť z kolobehu, na ktorý ho už v mladosti „odsúdili“. Keď je vo väzení, túži po slobode, keď je vonku, nevie si rady.

„Prečo žiadna časť môjho zasraného života nedopadla dobre?“ pýta sa René vo svojej knihe. „To nikto nevie,“ odpovedá si.

Třeštíková ukazuje, čo všetko sa v Reného živote udialo. Nakrúcala ho dvadsať rokov. Zachytila jeho zúfalú matku aj dva nevydarené vzťahy so ženami. Navštevovala ho vo väzení, nechala ho čítať úryvky z listov, ktoré jej posielal. Zdá sa, že René kontakt s Třeštíkovou potrebuje, teší sa z jej záujmu. A zároveň jej dokáže vykradnúť byt.

„Ten film je tvoje dielo. Témy tam vnášaš ty,“ hovorí režisérka. „Témy vnášam, ale na tvoje otázky,“ odpovedá René.

Zo spojenia režisérkiných otázok, Reného výpovedí a časozberného mapovania jeho života vzniká poctivý portrét človeka. Neveselý a surový. Zaujímavý. Škoda len, že sám René nenakrútil svoje zážitky na slobode tak, ako to sľuboval. Požičanú kameru už Třeštíkovej nevrátil.<web-hlav>Hodnoteni­e Pravdy

Hodnotenie Pravdy: 5 hviezdičiek z 5

René, ČR, 2008 

scenár a réžia: Helena Třeštíková 

slovenská kinopremiéra: 16. apríla

debata chyba