Anča Award získal írsky film Záver

Medzinárodný festival animovaného filmu Fest Anča vyvrcholil v nedeľu 22. júna slávnostným vyhlásením víťazov. Hlavnú cenu Anča Award si v Žiline od poroty osobne prezval írsky režisér Alan Holly za svoj film Záver (Coda). O výsledkoch festivalu Pravdu informovala PR manažérka Mária Hejtmánková.

22.06.2014 23:59
Záver, víťazný film Fest Anča 2014 Foto:
Fest Anča 2014 má svojho víťaza. Je ním írsky film Záver.
debata

Záver je príbeh podnapitého chlapíka, ktorý v noci blúdi mestom, až si ho nájde smrť. Medzinárodná porota v zložení Max Hattler, Michael Frei a Peter Badač sa zhodla, že bravúrne spracovanie filmu v nich „vyvolalo chuť tiež sa stretnúť so smrťou, v tom najlepšom zmysle slova“. Režisér víťaznej snímky si prevzal sošku z dielne Branislava Laha a Kataríny Lukić Balážikovej aj finančnú cenu vo výške 800 eur.

Soška Anča Student Award a 400 eur tentoraz putuje do Veľkej Británie režisérovi Nicolasovi Ménardovi, získal ju za snímku Niekde tam (Somewhere). Hovorí o neúspešnej misii astronauta, ktorý sa ocitne sám na tajomne krásnej planéte. Spomína tam na milovanú osobu, ktorej doma nechal časť zo seba.

Okrem hlavných cien tento rok opäť každý z porotcov udelil aj svoje osobné čestné uznanie (Personal Special Mention). „Moje čestné uznanie udeľujem filmu, ktorý má švih,“ prezradil Max Hattler o snímke K Tvojmu srdcu (To Thy Heart) poľskej režisérky Ewy Borysewicz. Peter Badač udelil svoje čestné uznanie lotyšskej snímke režiséra Edmundsa Jansonsa Zbor na turné (Choir Tour) o populárnom chlapčenskom zbore, ktorý vyrazil na svetové turné. Pod vedením prísneho dirigenta sa všetci správajú ako poslušný hudobný nástroj, bez dozoru sú to však hravé deti, ako každé iné. Všetko sa zmení, keď v Soule uviazne dirigent vo výťahu a chlapci zostanú sami. „Čestné uznanie som dal šibnutému filmu, ktorý si z nás uťahuje a vzápätí sa to snaží vyžehliť,“ vyjadril sa tretí porotca Michael Frei o snímke Mama (Mother) autorskej dvojice Ugo Bienvenu a Kevin Manach.

Porota sa rozhodla udeliť špeciálnu cenu aj študentskému filmu, ktorý každého „navnadí, aby si ho pozrel stále znova a znova“. Získala ju poľská režisérka Karolina Specht za snímku Neuveriteľne tvárny muž (The Incredible Elastic Man).

V medzinárodnej súťaži videoklipov zabodoval Benjael Halfmaderholz z Nemecka s videoklipom Mañana forever, ktorý vytvoril pre formáciu Bonaparte. Okrem sošky Anča Music Video Award získal aj cenu honorovanú sumou 400 eur. Podľa poroty v zložení Ivan Vasiliovič Kozlenko (UA), Reza Esmaili (DE) a Olav Lervik (FR) „videoklip spája osviežujúci chytľavý song s výbornou stop-motion animáciou. Príťažlivo bizarné prostredie a bábkoví hudobníci podčiarkujú kvalitnú hudbu a vďaka nim si pesničku ľudia ešte ľahšie zapamätajú.“

V medzinárodnej súťaži videoklipov zabodoval... Foto: Fest Anča
Benjael Halfmaderholz, videoklip Mañana forever V medzinárodnej súťaži videoklipov zabodoval Benjael Halfmaderholz z Nemecka s videoklipom Mañana forever

Čestné uznanie tentoraz získali až dva videoklipy. Best Friend autorskej dvojice z Poľska Kijek & Adamski a We've been lovin britského režiséra Gavina C Robinsona. Tento rok opäť súťažili aj filmy uvedené v detskej sekcii o cenu za najlepší animovaný film pre deti. A keďže dospeláci (ako vieme) ničomu nerozumejú, víťazný film Us (My) francúzskeho režiséra Ulricha Totiera vybrala špeciálna detská porota zostavená priamo v kinosále. Víťaz získava cenu honorovanú sumou 400 eur.

Novinkou tohoročnej Fest Anče je udelenie ceny za najlepší slovenský animovaný film, ktorý vznikol za posledné dva roky. Vďaka podpore LitFondu víťaz získava 600 eur. „Mnohovrstvová štýlová koláž, plynutie času, alúzie, punkovosť, to sú prísady, ktoré tvoria najlepší krátky film na Fest Anči,“ prezradila na udeľovaní cien medzinárodná porota, ktorú tento rok tvorili Kamila Boháčková (CZ), Marcin Luczaj (PL) a Patrik Pašš (SK). Cenu Anča Slovak Award odovzdali Joanne Kożuch za animovanú snímku Fongopolis.

Špeciálnu cenu si prevzala Kamila Kučíková za animák V rade (In Line). „Ako sa zvykne hovoriť, čím kratší, tým lepší. Tento film je krátky, krásny, super dôvtipný a zábavný. Prekvapilo nás, že je to študentský film. Má veľmi dospelý štýl,“ vyjadrila sa porota.

Fest Anča v spolupráci s mediálnou spoločnosťou Film Europe po prvýkrát tento rok udeľujú slovenskému krátkemu animovanému filmu špeciálnu distribučnú cenu Di Award. Ocenený film sa tak dostane priamo do slovenských kín ako predfilm jedného z distribučných titulov spoločnosti Film Europe. Túto príležitosť dostane ako prvý film Ako vzniká tornádo (The Story of a Tornado) režisérky Veroniky Kocourkovej.

Prehľad víťazov Fest Anča 2014

Anča Award

Coda (Záver) (Írsko)
réžia: Alan Holly

Personal Special Mention Max Hattler

To thy Heart (K Tvojmu srdcu) (Poľsko)
réžia: Ewa Borysewicz

Personal Special Mention Peter Badač

Choir Tour (Zbor na turné) (Lotyšsko)
réžia: Edmunds Jansons

Personal Special Mention Michael Frei

Mother (Mama) (Francúzsko)
réžia: Ugo Bienvenu, Kevin Manach

Anča Student Award

Somewhere (Niekde tam) (Veľká Británia)
réžia: Nicolas Ménard

Anča Student special mention

The Incredible Elastic Man (Nueveriteľne tvárny muž) (Poľsko)
réžia: Karolina Specht

Anča Music Video Award

Mañana forever (Nemecko)
réžia: Benjael Halfmaderholz

Anča Music Video Award special mention

Best Friend (Poľsko)
réžia Kijek/Adamski

We've been lovin (Veľká Británia)
réžia Gavin C Robinson

Anča Kids Award

Us (My) (Francúzsko)
réžia: Ulrich Totier

Anča Slovak Award

Fongopolis
réžia: Joanna Kozuch

Anča Slovak Award Special mention

V rade (In Line)
réžia: Kamila Kučíková

Di Award

Ako vzniká tornádo (The Story of a Tornado)
réžia: Veronika Kocourková

© Autorské práva vyhradené

Facebook X.com debata chyba Newsletter
Viac na túto tému: #výsledky #Žilina #animovaný film