Dva retroautobusy premietajú filmy

02.07.2014 09:00
Pán Mrkva
Boj o prežitie je témou krátkeho animovaného filmu Pán Mrkva režiséra Tomáša Danaya. Autor:

Futbal bol jeho život. Pre legendami opradeného trénera s licenciou Josefa Hnátka bol viac ako život. Dokonca bol ochotný preň aj zomrieť. Nikto a nič neotriaslo jeho presvedčením, že ak budú hráči plniť jeho pokyny, úspech na seba nenechá čakať. Česká športová komédia Okresný prebor - Posledný zápas Pepíka Hnátka je jedným z piatich celovečerných filmov, ktoré rozváža Bažant Kinematograf do všetkých kútov Slovenska. Dnes sa s príbehom o vášni k futbalu s Miroslavom Krobotom a Ondřejom Vetchým v hlavných úlohách zastaví v Seredi.

Dva zelené retroautobusy navštívia do 8. septembra 34 slovenských miest. Aj tento rok sa zastavia na dvoch letných festivaloch – trenčianskej Pohode a Vrbovských vetroch. „Program 12. ročníka patrí medzi najoddychovejšie, aké kedy Bažant Kinematograf ponúkol. A väčšinu z nich tvoria majoritne slovenské tituly,“ uviedla koordinátorka projektu Ľubica Orechovská.

Autobusmi cestuje za divákmi aj Kandidát. Divácky najúspešnejší slovenský film minulého roka, za vstupenky do kina zaplatilo 80 234 návštev­níkov. Politická fraška režiséra Jonáša Karáska ukazuje obrovskú moc médií, ktoré môžu manipulovaním udalostí ovplyvňovať celý svet. A hoci aj za dva mesiace urobiť z celkom neznámeho človeka mediálnu hviezdu, ktorá má šancu stať sa prezidentom. Tigre v meste sú zas netradičnou komédiou s prvkami detektívneho trileru.

Do osemdesiatych rokov sa vracia film Fair Play. Režisérka Andrea Sedláčková v ňom rozohrala príbeh šprintérky, pripravujúcej sa na olympiádu, ktorú začne matka dopovať anabolickými steroidmi. Dúfa totiž, že sa jej cez dcérin úspech podarí emigrovať do slobodnejšieho sveta. Česko-slovenská dráma onedlho zabojuje o Krištáľový glóbus v hlavnej súťaži medzinárodného filmového festivalu v Karlových Varoch.

Do čias tvrdej normalizácie sa vracia eŠteBák. Trpká komédia režiséra Juraja Nvotu o rokoch, kedy si nik nemohol byť ničím istý, pretože každé slovo mohlo mať dva významy. A nikto netušil, kto zo susedov je donášač. Aj nadšeného rádioamatéra Adama, ktorého si zahral Jiří Mádl, režim zlomil. A urobil si z neho nástroj, čo plní rozkazy, ničiace ľudské životy.

Ona zúfalo túži po láske, až sa začne strácať v temných zákutiach fantázie. On putuje ďalekými krajinami, aby našiel dokonalú vločku. Stretnú sa? Krátky animovaný film Sneh Ivany Šebestovej, ovenčený aj Slnkom v sieti, je jedným z päťlístka krátkych filmov, ktoré spestria ponuku letnej filmovej prehliadky.

„Na Slovensku vznikajú aj kvalitné a zaujímavé krátke filmy, ich cesta k divákovi však nie je ľahká. Bažant Kinematograf i preto tradične k celovečerným titulom pridáva aj krátke predfilmy. Tento rok uvádzame kolekciu piatich animovaných titulov z dielne mladých slovenských tvorcov,“ dodala Ľubica Orechovská. Okrem aj v zahraničí oceňovaných snímok Sneh a Pandy sú to filmy Bublina Márie Oľhovej, Lighta Andreja Gregorčoka a Pán Mrkva Tomáša Danaya.

Podrobné informácie o 12. ročníku putovnej prehliadky Bažant Kinematograf sú na www.kinematograf.sk.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Pohoda #Vrbovské vetry #Bažant kinematograf #retro autobusy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku