Vatikán kritizuje Avatar, že robí z prírody božstvo

14.01.2010 07:59
Záber z filmu Avatar.
Záber z filmu Avatar. Autor:

Režisér James Cameron sa filmom Avatar dopustil krádeže sovietskeho intelektuálneho vlastníctva. Tvrdia to členovia organizácie Petrohradskí komunisti a volajú po vydaní zatykača na slávneho filmára. Ani Vatikánu sa Avatar príliš nepozdáva a tamojšie médiá okrem iného namietajú, že snímka robí z uctievania prírody nové náboženstvo.

Česká tlačová kancelária cituje hovorcu Petrohradských komunistov Sergeja Malinkoviča, podľa ktorého Cameron vykradol vedecko-fantastické filmy a knihy sovietskych tvorcov. Avatar je údajne postavený na tom, čo kedysi napísali autori ako Ivan Jefremov či bratia Strugackí. Hovorca organizácie, ktorá má asi päťsto členov, dodal, že Cameron by mal byť za svoj čin potrestaný väzením.

Internetová stránka npr.org dokonca uvádza, že Avatar sa podľa Petrohradských komunistov snaží ospravedlniť udelenie Nobelovej ceny za mier Barackovi Obamovi, ale vraj sa míňa účinkom, pretože nikto by neuveril tomu, že americký mariňák môže stáť na strane dobra. Mariňákom mysleli hrdinu filmu Jaka Sullyho, ktorého opísali ako vraha a utláčateľa Iraku, Juhoslávie, Afganistanu, Haiti a Somálska.

Vatikánske médiá sa na aktuálny kinohit pozerajú celkom z inej strany. „Určite to nie je nástupca majstrovských sci-fi filmov z minulosti. Vyzdvihuje všetky tie pseudoučenia, ktoré robia z ekológie náboženstvo milénia. Príroda sa tu nejaví ako dielo, ktoré treba chrániť, ale ako božstvo, ktoré treba uctievať,“ zaznelo vo vatikánskom rozhlase. Ako píše agentúra SITA, vatikánske noviny L'Osservatore Romano sa k tomuto názoru pripojili a kritizovali aj plochosť príbehu a málo pravých emócií.

Naopak, k zástupom priaznivcov Cameronovho filmu sa pripojil aj bolívijský prezident Evo Morales. Na Avatare ocenil, že tlmočí myšlienku ochrany prírody a že sa stavia proti kapitalizmu.

Avatar mal premiéru v polovici decembra a v súčasnosti je už druhým najúspešnejším filmom v dejinách. Na prvej priečke je iný film Jamesa Camerona – Titanic.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku