Vychádzajúce Slnko v sieti sa usmialo na dokumentaristov

15.03.2010 17:12
Samuel Spišák a Ondřej Vetchý
Samuel Spišák a Ondřej Vetchý stvárnili hlavné úlohy vo filme Jiřího Chlumského Nedodržaný sľub. Autor:

Hrané snímky Pokoj v duši a Nedodržaný sľub získali najviac nominácií na národné filmové ceny Slnko v sieti. Oba filmy ich majú po deväť. Nominácie vznikli na základe hlasovania členov Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA), ktorá vyberala z titulov premiérovaných v rokoch 2008 a 2009. Držiteľov cien Slnko v sieti slávnostne vyhlásia 27. apríla.

Nominácie odrážajú predovšetkým vysokú úroveň slovenskej dokumentárnej tvorby. Veď v kategórii najlepšia réžia sa o cenu uchádzajú samí dokumentaristi. Akademici posunuli do finále Juraja Lehotského, ktorý bodoval so Slepými láskami, Marka Škopa – autora dokumentu Osadné, a Jaroslava Vojteka, ktorý stojí za snímkou Hranica. Spomínané tri projekty sú nominované aj v kategórii najlepší dokument. Do tej sa ešte dostal film Petra Kerekesa Ako sa varia dejiny.

Slnko v sieti za najlepší hraný film nezíska ani jeden z divácky najúspešnejších domácich titulov uplynulých dvoch rokov. Teda ani Bathory, ani Jánošík. Pravdivá história. Akademici pri nomináciách uprednostnili snímky Nedodržaný sľub, Pokoj v duši a Líštičky.

Bathory a Jánošík však nie sú úplne mimo hry. Jakubiskov film o čachtickej panej má päť nominácií na Slnko v sieti, okrem iných aj za najlepšiu herečku a herca v hlavnej úlohe (Anna Frielová a Karel Roden). Jánošík sa o cenu uchádza v kategóriách najlepší výtvarný počin a najlepšie návrhy kostýmov.

Členovia SFTA vybrali nominovaných spomedzi 5 krátkych hraných filmov, 12 animovaných titulov, 16 dlhometrážnych hraných a 15 dokumentárnych snímok.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk