Recenzia: Vitajte v New Yorku, ponúka sa z každého rohu trochu

Jedenásť režisérov z rôznych kútov sveta sa spojilo pri projekte New York, milujem ťa a vytvorilo krátke príbehy o vzťahoch v meste, ktoré nikdy nespí. Prišli aj známi herci a výsledný film je venovaný pamiatke režiséra Anthonyho Minghellu, tvorcu snímok Anglický pacient či Talent pána Ripleyho.

26.03.2010 11:00
Režisér Brett Ratner obsadil do svojho príbehu... Foto:
Režisér Brett Ratner obsadil do svojho príbehu Antona Yelchina a Oliviu Thirlbyovú.
debata

Veľa režisérov, veľa postáv, kratučké príbehy, drobné črty a rýchly prúd, v ktorom sa všetko melie. To je výhoda aj nevýhoda snímky New York, milujem ťa. Sú tu slabšie miesta aj tie zaujímavejšie, ktorým by sa žiadalo dať väčší priestor, ale čoskoro ich strieda zase niečo ďalšie. A paradoxne tým, že je vo filme toľko nitiek, pôsobí celok zdĺhavo. Nemá totiž nosného hrdinu, centrálny príbeh ani výrazný dramatický oblúk. Každá postava sa však konfrontuje s niekým druhým. Spoločne flirtujú, oťukávajú sa, doberajú si jeden druhého… Je to film o stretnutiach.

A nájde sa tu niekoľko príjemných etud. Ako napríklad stretnutie spisovateľa v podaní Ethana Hawka s tajomnou kráskou. Jednoduché – zapáli jej na ulici cigaretu a rozvinie sa rozhovor. Cesty dvoch neznámych sa na chvíľu pretnú. A je zábavné, ako zo seba spisovateľ súka príval slov v snahe spraviť dojem. Ešte pokus o prekvapujúcu pointu a – šup zase inam. Napríklad k maliarovi, ktorého očarila mladá dievčina a chcel by ju portrétovať. Diváka však môže mrzieť rozlúčka s postavou spisovateľa.

Pôsobí to celé ako niekoľko útržkovitých spomienok z kaviarenských rozhovorov. Niektoré sú už vyblednuté a určite rýchlo zmiznú. V iných rezonuje dobrý dialóg, milá pointa alebo zaujímavá tvár. A je tu aj zopár tuctových a nezáživných kúskov.
New York, milujem ťa je farbistá mozaika, čo by mohlo súznieť s povahou Veľkého jablka. Zaujímavejšie je však pozrieť sa napríklad na Tokio očami Leosa Caraxa, Michela Gondryho a Jun-ho Bonga. Aj preto, že majú na svoje poviedky väčší priestor a dokázali im vtlačiť osobitejší a prenikavejší tón.

Hodnotenie Pravdy: 3 hviezdičky z 5

New York, milujem ťa, Francúzsko, USA 2009
réžia: F. Akin, Yvan Antal, Allen Hughes, Wen Jiang, Joshua Marston, Mira Nairová, Brett Ratner, Natalie Portmanová, Shekhar Kapur, Shunji Iwai, Randall Balsmeyer
hrajú: N. Portmanová, H. Christensen, E. Hawke, J. Christieová a iní
slovenská kinopremiéra: 25. marca

Ďalšie poviedkové filmy, ktoré sú prepojené s mestom

Paríž, milujem ťa (2006)
Svetoví režiséri sa zišli v Paríži, aby nakrútili osemnásť krátkych príbehov. Bratia Coenovci či Tom Tykwer vytvorili poviedkové filmy o láske. Tvorcovia s im charakteristickým rukopisom vytvorili snímky, z ktorých vyskladali mozaikovitý obraz francúzskeho mesta.

Tokio! (2008)
Francúzi Michel Gondry a Leos Carax a Juhokórejčan Jun-ho Bong zložili poviedkový triptych v atmosfére metropoly Japonska. Vo filmových fejtónoch sa dostali pod povrch ľudnatého Tokia.

Praha očima… (1999)
Svoj filmový príbeh má aj české hlavné mesto. Láska v súčasnej Prahe je téma, s ktorou sa v poviedkových príbehoch pohrali štyria režiséri. Vrátane Martina Šulíka.

Príbehy z New Yorku (1989)
Martin Scorsese, Francis Ford Coppola a Woody Allen, výrazné režisérske osobnosti, nakrútili tri odlišné poviedky, ktoré spája prostredie New Yorku.
(zs)

debata chyba