Benátky sa začínali štyrikrát

V stredu 27. augusta sa už po 71. raz otvorili kinosály Medzinárodného filmového festivalu v Benátkach. Od stredy 27. augusta veje nad Palazzo del Cinema na benátskom Lide štyridsať vlajok krajín zúčastnených na 71. medzinárodnom filmovom festivale. Najviac filmov je talianskych a z USA, ale zastúpenie majú aj iné kinematografie - azerbajdžanská, gruzínska, chorvátska, jordánska, macedónska, katarská či rumunská. Nás môže tešiť aspoň rodáčka Barbora Bobulová v talianskom súťažnom filme Francesca Munziho Anime nere, ktorý festival uviedol v piatok.

30.08.2014 10:00
42 benatky prezident Foto:
Príbeh diktátora fiktívnej krajiny, ktorý sa s malým vnukom musí ukrývať vo vlastnej krajine, rozpráva dráma The President.
debata

Don Quijote ako superhrdina

Úvodným predstavením hlavnej festivalovej súťaže sa v stredu večer stala svetová premiéra trpkej komediálnej drámy mexického režiséra Alejandra G. Iñárritu Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance). Michael Keaton hrá herca Riggana Thomsona. Pred rokmi ho preslávilo účinkovanie v hlavnej role filmov o superhrdinovi Birdmanovi. Birdman sa všemožne usiluje vymaniť z tieňa úspešnej postavy.

Inscenuje na Broadwayi vážnu drámu, ktorú napísal a sám účinkuje v hlavnej role, ale vplyv Birdmana je silnejší, ako si uvedomuje a jeho odpor sa stáva donkichotským bojom proti sebaklamom, egoizmu, ilúziám a vlastnej neschopnosti. Jeho priateľa a producenta hrá komik Zach Galifianakis, kolegu herca Mika Shinera Edward Norton, bývalú manželku Amy Ryan a dcéru, ktorá sa vrátila z protidrogového liečenia a pôsobí ako Rigganova asistentka, si zahrala Emma Stone.

Michael Keaton si uvedomuje svoju podobu s postavou, veď sám sa preslávil rolou Batmana vo filmoch Tima Burtona. "Pravdupovediac ešte som nehral postavu, ktorá by mi bola vzdialenejšia, ale úplne jej rozumiem, je veľmi komická, tragická, smiešna, vzbudzujúca súcit, hrozivá – to všetko naraz a pri tom všetkom hlboko ľudská.“

"V začiatkoch mojej kariéry som na vlastnej koži spoznal život newyorských divadelných hercov,“ priznal Edward Norton. "Preto ma scenár hneď zaujal tým, ako výstižne opisuje divadelný svet v New Yorku.“

Metafora o násilí

Festivalovú prehliadku Orrizonti otvorila svetová premiéra drámy The President. Iránsky režisér Mohsen Makhmalbaf v gruzínsko-francúzsko-nemecko-britskej koprodukcii rozpráva príbeh diktátora fiktívnej krajiny, všemocného prezidenta, ktorý sa po revolučnom prevrate musí i s malým vnukom ukrývať vo vlastnej krajine a pokúša sa v preoblečení za potulného hudobníka dostať za hranice.

"Po tom, čo sa udialo v krajinách, kde počas arabskej jari zvrhli diktátorov či monarchov a tyraniu namiesto demokracie ovládol chaos, zhasla nádej v mnohých ďalších doteraz neslobodných krajinách,“ vyhlásil Makhmalbaf. „Ak ľud postupuje voči zvrhnutým vládcom násilne, roztáča nekonečný kruh násilia a nenávisti. Neverím, že demokraciu možno nastoliť násilím.“ Režisér sa odvoláva nielen na inšpiráciu arabskou jarou a kyjevským Majdanom, ale aj povestným filmom Tengiza Abuladzeho Pokánie. No viac ako o uveriteľný, presvedčivý a zábavný príbeh ide o metafory a tézy, ktorým chýba ľahkosť, objavnosť i poézia. Časť festivalového publika dávala najavo rozčarovanie znechuteným hlasným bučaním.

Kim Ki-duk a korene brutality

V podobnom duchu sa rozbehla aj prehliadka Giornate degli Autori – Venice Days, tradičné sprievodné podujatie, ktorú organizuje Associazione Nazionale Attivita' Culturali. Otvorila ju premiéra novinky Kima Ki-duka One On One o prostých ľuďoch, ktorí sa spoja v odpore proti násiliu. Predstavenie uviedol osobne slávny kórejský filmár.

"Často ma obviňujú z toho, že moje filmy sú plné brutality a násilia,“ povedal. „No ten, kto ich pozerá s otvorenými očami, vie, že násilie nezobrazujem samoúčelne. Odhaľujem jeho zdroje, chcem porozumieť jeho mechanizmom a hľadať spôsoby, ako žiť bez neho. Obávam sa však, že je zakódované príliš hlboko v nás, je súčasťou našej ľudskej podstaty. A – ako sa presvedčia i postavy môjho nového filmu – bojovať proti násiliu násilím je iba cestou k ďalšiemu násiliu.“

Hoci 71. MFF v Benátkach sa oficiálne začal v stredu, prvé predstavenia sa konali už v utorok. Zrekonštruované kino Sala Darsena, ktoré má zvýšenú kapacitu 1¤400 miest 26.¤augusta slávnostne otvorila obnovená premiéra zrekonštruovaného talianskeho nemého filmu Maciste alpino z roku 1916. Film živou hudbou sprevádzal taliansky jazzman Raffaele Casarano a jeho Locomotive quartet.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #festival #film #MFF Benátky