Benátsky víkend s Al Pacinom

Víkend na benátskom Lide patril Al Pacinovi. Tohtoročný 71. medzinárodný filmový festival neoplýva hviezdami, a tak dva nové filmy, v ktorých americký veterán účinkuje, boli vďačným oživením, ktoré pred Filmový palác konečne prilákalo aj aké-také zástupy fanúšikov.

02.09.2014 12:00
Al Pacino Foto: ,
Al Pacino na MFF v Benátkach.
debata

Režisér Barry Levinson, preslávený snímkou Rain Man, nakrútil s Al Pacinom drámu The Humbling. V mnohom pôsobí ako paralelná verzia príbehu z otváracieho festivalového filmu Birdman Alejandra G. Iñárritu. Al Pacino hrá v príbehu podľa Pulitzerovou cenou ovenčeného románu Philipa Rotha do veľkej miery autobiografickú postavu slávneho divadelného a filmového herca Simona Axlera, ktorý trpí stratou sebadôvery, depresiami a z toho prameniacimi sklonmi k samovražde. Z apatie ho vytrhne dcéra jeho priateľov Pegeen (Greta Gerwigová), ktorú pozná odmalička a kedysi žartoval, že sa s ňou ožení. Mladá energická žena vpadne do jeho života na vidieku v Connecticute a žiada, aby splnil sľub, ktorý vždy brala vážne. Jedinou prekážkou môže byť, že je aktívna lesbička. A ešte to, že môže byť Axlerovou nemanželskou dcérou.

Al Pacino netají, že film je veľmi osobný: „Hlavná postava je mi veľmi blízka, ihneď som sa s ňou stotožnil – a navyše som aj veľký fanúšik Philipa Rotha. Som už vo veku, keď si prirodzene kladiem otázky, kedy sa začal môj úpadok? Prečo sa začal? A ako sa s tým vyrovnať?“ Film vznikal guerillovým spôsobom priamo v connecticutskom dome režiséra Levinsona: „Al mi dal čítať knihu a zistili sme, že v mnohom sa zhodujeme. Nie je to len jeho osobný príbeh. Filmovali sme päť dní a po prestávke ďalších deväť. Celé nakrúcanie netrvalo ani mesiac a rozpočet bol minimálny,“ priznal režisér.

Strašidlá starého zámočníka

Dráma režiséra Davida Gordona Greena Manglehorn ašpiruje na Zlatého leva. Green vlani na berlínskom festivale zažiaril s filmom Prince Avalanche a v Benátkach bodoval s drámou Joe s Nicolasom Cageom. V jeho novinke hrá Al Pacino zámočníka z malého mesta A. J. Manglehorna, ktorý – hoci je v dôchodkovom veku – sa nikdy nespamätal z dávnej nešťastnej lásky. Osamelý starec nedokáže komunikovať so synom (Chris Messina) ani s oddaným žiakom (filmár Harmony Korine) či s naivnou bankovou úradníčkou (Holly Hunterová). Manglehorn má minimalistický, takmer žiadny dej, je podmanivou psychologickou štúdiou starnutia, pevne až priam dokumentaristicky zasadenou do americkej súčasnosti.

Námet našli Green s Al Pacinom v roku 2012, keď nakrúcali reklamný spot. „Vtedy sa zrodila postava starého zámočníka,“ povedal režisér. „Al povedal, že so mnou nechce nakrúcať žiadnu reklamu, ale rád so mnou nakrúti hraný film.“ Názov je odvodený z ulice Mangle Horne Road, ktorý Greenovi utkvel v pamäti, keď nakrúcal dokument o obetiach hurikánu v Severnej Karolíne. „Povedal som kamarátovi z detstva, scenáristovi Paulovi Loganovi, aby zašiel za Al Pacinom, zoznámil sa s ním, pozhováral – a napísal preňho scenár s názvom Manglehorn, nech už to bude znamenať čokoľvek.“

„Keď sa mi dostal do rúk, prečítal som si to a vravel: Dočerta – a čo s týmto mám robiť?“ priznal Al Pacino. No po stretnutí s režisérom ho projekt nadchol: "Green je neobyčajný filmár. Premietol mi svoje predchádzajúce filmy a ja som zistil, že je iný ako ostatní a vie, čo chce. Nie je remeselník, ale skutočný umelec.“

Lebo také sú pravidlá

Nadšenie divákov, fanúšikov, ale nie kritikov, vyvolala premiéra ľahkej situačnej komédie Petra Bogdanovicha She’s Funny That Way s Owenom Wilsonom, Jennifer Anistonovou, Rhysom Ifansom a vychádzajúcou hviezdou Imogen Poots z Veľkej Británie. Príbeh prostitútky, ktorá sa chce stať herečkou, záletného divadelného režiséra a jeho rozmarnej manželky, ostýchavého dramatika, mizerného súkromného detektíva a sociopatickej psychoanalytičky je hrou neuveriteľných náhod v štýle starých komédií Ernsta Lubitscha s allenovským nádychom, bizarnými figúrkami, bláznivými situáciami, brisknými dialógmi a vtipným obsadením, kde sa rola ušla aj Quentinovi Tarrantinovi. Prísne recenzie nemôžu zatieniť fakt, že rozosmiate a dobre naladené publikum premiéru odmenilo búrlivým potleskom.

Potlesk sa ušiel aj Barbore Bobulovej, ktorá stvárnila manželku kalábrijského mafiána vo westernovo ladenej kriminálnej dráme o pomste, zločine a treste zo súčasnosti Anime Nere (Čierne duše) režiséra Francesca Munziho. Publikum prijalo aj francúzsko-švajčiarsko-belgickú sociálne ladenú komediálnu drámu Xaviera Beauvoisa La rançon de la gloire (Cena slávy) o dvojici zúfalcov, ktorí s vidinou vysokého výkupného v roku 1977 z čerstvého hrobu ukradli rakvu s pozostatkami Charlieho Chaplina.

Ovácie zožala aj iránska filmárka Rakshan Banietemad, ktorej režim po dlhom čase opäť dovolil nakrúcať. Ghesseha (Príbehy) je umne pospájaný poviedkový film, zameraný na život žien v súčasnom Teheráne. Pokračuje v príbehoch postáv z jej predchádzajúcich filmov, za ktoré ju iránsky režim prenasledoval. Festivalové publikum vrúcne prijalo i chorvátsku minimalistickú drámu scenáristu a režiséra Ognjena Sviličiča Takva su pravila (Také sú pravidlá) o prostých manželoch zo Zagrebu, ktorým sadistickí spolužiaci ubijú na smrť syna – stredoškoláka. V nedeľu sa svetovej premiéry dočkal aj nový digitálne animovaný film štúdií Laika Boxtrols, ktorý do slovenských kín vstúpi pod názvom Škatuliaci.

Herečka Madalina Ghenea na premiére filmu...
Herec Carlo Verdone a herečka Paola Cortellesi...
+5Madalina Ghenea na premiére filmu Hungry Hearts...

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Benátky #filmový festival #Al Pacino #hviezdy na červenom koberci