Recenzia: Duša Paula Giamattiho zostala neprebádaná

Pred desiatimi rokmi sa mohli diváci ocitnúť V koži Johna Malkovicha. Vďaka nápaditému filmu, ktorý nakrútil Spike Jonze podľa scenára Charlieho Kaufmana. Teraz môžu diváci vidieť Dušu Paula Giamattiho. Snímku s podobne zaujímavým nápadom, ale s horším spracovaním. Napísala ju a režírovala debutujúca Sophie Barthesová.

21.05.2010 13:38
Paul Giamatti v úlohe Paula Giamattiho. Foto:
Paul Giamatti v úlohe Paula Giamattiho.
debata

Hrdinom príbehu je herec Paul Giamatti. Práve sa trápi s úlohou v inscenácii Čechovovho Uja Váňu. A trápi sa poriadne. Až natoľko, že sa rozhodne zbaviť svojej ťaživej duše. Je tu taká možnosť. Paul si teda dá vybrať a uschovať dušu. Trápenie síce poľaví, ale spokojný nie je. Dá si implantovať náhradnú dušu – ruskú, no po čase chce svoju. Lenže tú si už osvojila mladá telenovelová herečka z Ruska. S dušami sa totiž aj kupčí. A Paul musí vycestovať do Petrohradu.

Znie to celé nápadito, hravo, zábavne aj trochu tajomne. Východiskový nápad všetky predpoklady na film s podobnými atribútmi spĺňa. Barthesová však z toho nevyťažila to, čo mohla. Paula síce naočkovala bezradnosťou a únavou, ale jeho vnútorných démonov nechala umlčaných. V duši sužovaného herca príliš nebáda a nepodarilo sa jej ani rozvinúť kontext, ktorý s východiskovým nápadom súvisí. Barthesová sa napríklad pokúsila otvoriť možnosť kupčenia s dušami, ale bez prenikavejších prieskumov. Jej rozprávanie sa časom stáva fádnym.

Je tu však aj viacero milých drobností. Napríklad situácie, keď sa Paul rozhorčuje, že jeho duša skončila v tele seriálovej krásavice, keď si hľadá darcu náhradnej duše a posmešne zareaguje na hollywoodskeho scenáristu, alebo keď mu radia, aby si vybral dušu ruského darcu, pretože sa mu to môže zísť pri uchopení úlohy v Ujovi Váňovi. A je tu Paul Giamatti, ktorý sa dokáže pohybovať medzi polohami zábavne roztržitého ťuťmáka, expresívneho charakterového herca a mĺkveho, dovnútra pohrúženého človeka. Škoda, že Sophie Barthesová naplno nevyužila jeho potenciál.

Je to azda aj nedostatkom skúseností, že jej film nedopadol tak dobre, ako sľuboval východiskový nápad. Chýba mu výraznejší autorský rukopis. Nepresadzuje sa ani dôrazom na šarm fantazijných hier, ani emotívnosťou, ani objavným bádaním v pokuse o výpoveď. Duša Paula Giamattiho má zo všetkého trochu, ale zostáva to akoby voľne pohodené, až to mierne pripomína zmätok v hlave príbehového hrdinu.

Hodnotenie Pravdy: 3 hviezdičky z 5

Duša Paula Giamattiho, USA 2009
scenár a réžia: Sophie Barthesová
hrajú: Paul Giamatti, Emily Watsonová, David Strathairn, Lauren Ambrose a iní
slovenská kinopremiéra: 20. mája

debata chyba