Recenzia: Zachovajte paniku

V jednom dome žijú Kovboj, Indián a Kôň. Kôň pritom nesídli v stajni, ale priamo v obývacej časti domu. A je to azda najzodpovednejší člen "rodiny". Dokonca šoféruje auto a vykonáva bežné ľudské činnosti. V animovanej komédii Panika v mestečku. Poriadne "uletenej".

13.07.2010 13:00
Hrdinovia filmu Panika v mestečku - Kovboj a... Foto:
Hrdinovia filmu Panika v mestečku - Kovboj a Indián.
debata

Kovboj a Indián náhodou zistia, že Kôň má narodeniny, a tak sa pustia do zháňania darčeka. Vymyslia, že preňho postavia gril. Narýchlo objednávajú tehly, ale namiesto 50 ich objednajú milióny. To odštartuje bláznivú príbehovú jazdu, ktorá sa odohráva v podzemí, pod vodou aj na ľadových pustatinách. A nechýba ani ľúbostný motív. Kôň totiž miluje kobylku, ktorá je, ehm, učiteľkou hudby.

Panika v mestečku je postavená na štýle, ktorý sa v slovenských kinách nevída často. Figúrky z filmu vyzerajú ako opotrebované hračky z výpredaja. Veď aj tvorcovia tvrdia, že sa inšpirovali na blších trhoch. „Bežné obchody sú preplnené dinosaurmi, Manga postavičkami a deti už vôbec nezaujímajú staršie hračky. Tak sme sa tie siroty rozhodli znovu oživiť,“ uviedol režisér Vincent Patar.

Ďalšou zaujímavosťou je pohyb figúrok. Kovboj a Indián majú v niektorých scénach podstavce, smiešne sa kolíšu, a keď sa majú výraznejšie nakloniť, tvorcovia ich jednoducho podložia kusmi plastelíny. Pôsobí to bizarne, ako detsky naivná hra. No v záľahe animačne dokonalých snímok z americkej produkcie je to nepochybne osviežujúce. „Máme radšej, keď veci nevyzerajú vtieravo pekne,“ ozrejmil Stéphane Aubier.

No a potom je tu humor. Panika v mestečku je energická groteska, v ktorej nie je nič nemožné. Je to zároveň svet charakteristický úsmevnou kombináciou zvierat a ľudí. Kôň sa tu prejavuje vyspelejšie ako Kovboj a Indián, osol si rád číta a v núdzi šoféruje traktor, s ktorým je farmár Steven priam zrastený, a keď ho opravuje, vyzerá to ako operácia, pri ktorej asistujú aj domáce zvieratá. To všetko je iba zlomok z množstva nápadov a gagov. Časom tie výstrednosti začínajú pôsobiť ako neriadená strela a na diváka to už nemusí mať želaný efekt.

Panika v mestečku by azda bola prijateľnejšia v kratšej minutáži, prípadne ako súbor troch-štyroch krátkych filmov. Stále je to však snímka, ktorú sa pre jej nápaditosť a svojský štýl oplatí vidieť. Oproti Shrekovi, ktorý sa dostáva do kín už v štvrtej časti, to totiž nie je návrat do známych vôd.

Hodnotenie Pravdy: 4 hviezdičky z 5

Panika v mestečku, Bel­gicko, Francúzsko, Luxembursko 2009
scenár: Stéphane Aubier, Vincent Patar, Guillaume Malandrin, Vincent Tavier
réžia: S. Aubier, V. Patar
slovenská kinopremiéra: 8. júla

debata chyba