Barabáš pozýva na výpravu do Mongolska

04.08.2010 13:00
Záber z dokumentárnej snímky Pavla Barabáša...
Záber z dokumentárnej snímky Pavla Barabáša Mongolsko - V tieni Džingischána. Autor:

Do kín mieri nový dokument slovenského režiséra Pavla Barabáša Mongolsko - V tieni Džingischána. Hodinová snímka bude mať premiéru 16. septembra a rozpráva o ceste známeho filmára a jeho kamarátov naprieč Mongolskom. Krajinou s veľmi malou hustotou obyvateľstva, s neporušenou prírodou, kočovníkmi, ktorým pre život netreba veľa, a s minulosťou mohutnej ríše.

Pavol Barabáš je ostrieľaný dokumentarista. Divákom sprístupnil najrozličnejšie kúty sveta filmami 118 dní v zajatí ľadu, Tajomné Mamberano, OMO – Cesta do praveku, Amazonia Vertical, Pururambo, Tepuy – Cesta do hlbín zeme alebo Neznáma Antarktída. Tentoraz putuje cez mongolské hory a rozľahlé stepi, mimo zvyčajných ciest. Objavuje pritom význam Džingischána, často neprávom označovaného len za neľútostného dobyvateľa. A spoznáva miestnych kočovníkov, ktorí žijú ako ich predkovia. Z toho, čo im dá dobytok. Sú však pohostinní a pôsobia vyrovnane.

Na jeseň do kín vstúpia ešte dva dokumenty, ktoré vznikli v slovenskej koprodukcii. Bude to snímka Martina Šulíka 25 zo šesťdesiatych alebo Československá nová vlna, ktorý predstavuje významných filmových tvorcov zlatej éry kinematografie, a dokument Vojnové hry. Poľský režisér Dariusz Jablonski sa v ňom venuje osobnosti plukovníka Kuklinského, ktorý počas studenej vojny poskytoval Západu dôležité vojenské informácie z Poľska a východného bloku.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku