Filmové peklo je raj zábavy

08.09.2010 07:00
David Hasselhoff v snímke Hviezdna zrážka.
David Hasselhoff v snímke Hviezdna zrážka. Autor:

Uznávaný režisér Tim Burton nakrútil v polovici 90. rokov snímku o svojom kolegovi Edovi Woodovi, ktorého si zahral Johnny Depp. Wood bol síce zanietený filmár, ale chýbala mu remeselná zdatnosť, a tak diela, ktoré tvoril predovšetkým v 50. rokoch minulého storočia, sa radia k najhorším snímkam všetkých čias. Sú však také nepodarené, až sú zábavné. Piešťanský festival Cinematik, ktorý sa začína vo štvrtok, venoval takýmto bizarnostiam sekciu Filmové peklo.

Organizátori festivalu do tejto nesúťažnej sekcie zaradili tri tituly z rôznych období kinematografie. Film Plán 9 z vesmíru je z roku 1959 a režíroval ho sám Ed Wood, Hviezdna zrážka vznikla v roku 1978 a projekt Mega žralok vs. gigantická chobotnica nakrútil Jack Perez vlani. „Zlých filmov existuje, samozrejme, veľmi veľa. Tieto však majú aj svoju druhú stranu – zábavnosť, ktorá súvisí so sledovaním nesmiernej naivity tvorcov a výsledku ich práce,“ povedal zostavovateľ sekcie Filmové peklo Peter Konečný.

Konečný zároveň pripomenul, že každý zo spomínaných filmov má niekoľko vrcholných momentov a najlepšie bude, ak si diváci pozrú všetky tri snímky. „V Pláne 9 z vesmíru je vrcholom napríklad scéna, v ktorej sa pre chybu v skripte strieda noc a deň. Hviezdnou zrážkou začínal svoju filmovú kariéru herec David Hasselhoff a v snímke sa predvádza so zvláštnym účesom, chlpatou hruďou a svetelným mečom v ruke. No a názov filmu Mega žralok vs. gigantická chobotnica hovorí za všetko. Veľa napovie aj scéna, v ktorej žralok po súboji s chobotnicou vyskočí do výšky niekoľkých kilometrov a zahryzne sa do letiaceho lietadla,“ ozrejmil Peter Konečný.

Príbeh naposledy menovaného filmu sa krúti okolo vyčíňania dvoch súperiacich prehistorických podmorských monštier a hlavnú úlohu v ňom stvárňuje Lorenzo Lamas. Dobrodružné sci-fi, v ktorom účinkuje Hasselhoff, sa zase odohráva vo vesmíre a rozpráva o záchrannej misii s cieľom vyslobodiť syna vládcu celej galaxie. No a Ed Wood sa zaoberá inváziou mimozemšťanov, ktorí chcú za pomoci oživených mŕtvol ovládnuť Zem. „Myslím si, že práve Woodov film vychádza z trojice uvedených projektov najpozerateľnejšie, v tom zmysle, že má aspoň druhý plán, snahu povedať niečo vážne o tomto svete. Ďalšie dva tituly takýto plán nemajú,“ podotkol Konečný.

Festival Cinematik potrvá v Piešťanoch do 15. septembra a celkovo premietne okolo stovky filmov. V programe má aj dve súťažné sekcie – Meeting Point Europe, kde sú napríklad tituly Antikrist, Biela stuha, Prorok či Lurdy, a sekcia Cinematik.doc je zložená zo slovenských dokumentárnych snímok.

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk