Deti čakajú animované hody

06.10.2014 05:00
Bienale animacie, Miesto na metle
O Cenu Viktora Kubala sa uchádza aj britský film Miesto na metle, ktorý sa hrdí oscarovou nomináciou v kategórii krátkych animovaných filmov. Autor:

Takmer 240 animovaných filmov ponúkne 12. ročník Bienále animácie Bratislava, ktoré sa začína v pondelok 6. októbra. Festival je výnimočný tým, že sa zameriava výhradne na animovanú tvorbu pre deti. Novinkou tohto ročníka je, že prekročil hranice Bratislavy.

„Do súťaže sa prihlásilo 120 filmov, do užšieho výberu snímok, ktoré na festivale premietneme, sa dostalo 56 filmov z 28 krajín vrátane Slovenska,“ prezradila za organizátorov Adriana Mikluššáková. Slovensko v súťaži zastupuje pätica filmov. Okrem snímky Kataríny Kerekesovej z úspešného večerníčka Mimi a Líza sú to tri filmy zo Strednej umeleckej školy scénického výtvarníctva v Bratislave a jedna absolventská snímka z Ateliéru animovanej tvorby na VŠMU. Okrem tradičných európskych produkcií ponúkne festival aj snímky z exotickejších destinácií. „Máme napríklad film zo Sýrie od výtvarníčky, ktorá sa zúčastňuje aj na Bienále ilustrácií Bratislava, premietneme snímky z Teheránu, Burkiny Faso, dva argentínske filmy, jeden brazílsky,“ vymenovala Mikluššáková.

O tom, kto si z Bratislavy odnesie Cenu Viktora Kubala a ďalšie ocenenia, rozhodne medzinárodná porota. Tento rok v nej zasadnú napríklad zástupca najprestížnejšieho festivalu animovaného filmu vo francúzskom Annecy Laurent Million, maďarský producent Ferenc Mikulás, český režisér Michal Žabka či spisovateľ Peter Glocko. V porote je aj belgický režisér a výtvarník Jean-Luc Slock, ktorý cestuje po celom svete a v tvorivých dielňach učí deti, ako sa robí film. To si budú môcť vyskúšať aj deti v Bratislave – s rôznymi technikami animácie, ako sú kresba, maľba, práca s papiermi, plastelínou či pixiláciou, ich počas festivalu zoznámia domáci aj zahraniční tvorcovia.

Okrem poroty budú o ocenení niektorého zo súťažných filmov hlasovať aj deti. O cene detského diváka rozhodnú nielen tie, ktoré si súťažné filmy pozrú v bratislavských kinosálach Lumieru, DK Zrkadlový háj a DK Dúbravka, ale aj v kinách v Skalici a Prievidzi.

Nesúťažné projekcie ponúknu okrem kina Lumiere aj kino Mladosť a FK 35 mm na VŠMU. Tu si budú môcť nielen detskí diváci pozrieť napríklad kolekciu filmov významného poľského výtvarníka a režiséra Witolda Giersza či českej animátorky a režisérky Vlasty Pospíšilovej.

A Bienále animácie nezabúda ani na domácich tvorcov. „V niekoľkých kolekciách nazvaných Jubilejný animačný expres predstavujeme legendy slovenského animovaného filmu od Viktora Kubala, Františka Jurišiča, Heleny Slavíkovej-Rabarovej, cez Martina Slivku, Vladimíra Pikalíka až po mladých tvorcov ako Vanda Raýmanová či Katka Kerekesová,“ povedala Mikluššáková. V profilovej kolekcii festival uvedie aj tvorbu Ivana Popoviča a premietať sa bude aj blok víťazných snímok z festivalu v Annecy.

Históriu domácej animovanej tvorby pripomenú výstavy v Bibiane ako Filmová stopa rozprávok či Mladá slovenská animácia, v Poľskom inštitúte priblížia diela spomínaného Witolda Giersza a v Maďarskom inštitúte zase tvorbu Márie Horváthovej, ktorá bude takisto hosťom festivalu. Víťazov 12. ročníka Bienále animácie Bratislava vyhlásia v kine Lumiere v piatok, kolekciu víťazných snímok premietnu v kine Mladosť v sobotu o 14. h. Vstup na všetky podujatia festivalu aj projekcie je bezplatný.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#festival #animované filmy #Bienále animácie Bratislava
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku