Zomrel český herec Pavel Landovský (78)

11.10.2014 11:11
Pavel Landovský
Pavel Landovský v jednej zo svojich posledných filmových rolí vo filme Vratné lahve. Autor:

V piatok večer zomrel český herec Pavel Landovský (78). Smutnú udalosť potvrdila hercova rodina. Herec, dramatik, bývalý disident a signatár Charty 77 zomrel doma.

Landovský sa narodil v Havlíčkovom Brode 11. septembra 1936. Pôvodne sa vyučil za nástrojára. Po maturite na strojárskej priemyslovke sa štyrikrát márne pokúšal dostať na štúdium herectva na DAMU.

Začínal ako štatista v teplickom divadle, v roku 1960 prešiel ako elév do divadla v Šumperku. Neskôr na desať rokov zakotvil v pražskom Činohernom klube, kde pôsobil aj ako príležitostný dramatik Okrem divadla písal i pre Československý rozhlas.

Landovský sa vypracoval medzi najznámejších československých hercov, hoci nemal nijaké formálne herecké vzdelanie. Po podpise Charty 77 musel v rámci programu Asanácia emigrovať do Rakúska, kde hral vo viedenskom Burghteateri, do Česka sa vrátil po roku 1989.

Diváci si ho pamätajú z filmoch ako Utrpenie mladého Boháčka, Svadba ako remeň, Panzión pre slobodných pánov, Marketa Lazarová, Neznesiteľná ľahkosť bytia či Černí baroni. Jedna z jeho posledných filmových rolí, ktorou sa zapísal do pamätí, bola v českej komédii Vratné lahve, spomína portál iDnes.cz.

Slovenskí diváci si Pavla Landovského pamätajú aj z kultovej komédie Černí baroni.
Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#úmrtie #Pavel Landovský
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku