Recenzia: Bez východiska

Diváci už párkrát skočili na lep českým snímkam z obdobia komunizmu, ktoré stavali na humore a mohli vyvolávať nostalgiu za starými časmi.

11.11.2010 06:00
Kristína Farkašová Foto:
Herečka Kristína Farkašová ako žeriavnička Klára vo filme Pouta.
debata

Pri sledovaní filmu Pouta, ktorý vstupuje do slovenských kín, divákom do smiechu nebude. Nemali by si ho však dať ujsť.
Tvorcovia Pout pracujú s ťaživou témou a problematickým hrdinom. Je ním eštebák Antonín, ktorý neznáša to, čo robí, ale robí to najlepšie (a najtvrdšie) zo všetkých. Neznáša ani svoj súkromný život. A keď sa ho oddaná manželka pýta, čo sa s ním deje, či má nejakú inú, odpovie, že nemá a bez okolkov dodá, že by veľmi chcel.

Antonín toho veľa nenahovorí, ale keď sa ozve, je to ako bodnutie. Ponižuje, ovláda, zahráva sa s ľuďmi. Týra iných, ale aj seba. Je odpudivý a zároveň vzbudzuje ľútosť. Je to človek s veľkou mocou aj obeť systému, ktorý mu tú moc dal. A nevie, ako z toho bahna von. Upne sa aspoň na ochranu mladej Kláry (Kristína Farkašová).

Súťaž o lístky do kina na film Pouta a filmové balíčky

Antonín je skutočne pozoruhodný hrdina, typovo dobre postavený a herecky skvelo uchopený Ondřejom Malým. Film stojí predovšetkým na tejto postave, ale zaujímavé je aj to, čo ju obklopuje. Napríklad osobnosť spisovateľa Pavla, ktorý sa profiluje ako uznávaný odporca režimu, ale zároveň donáša tajnej polícii. Alebo Antonínov kolega Martin (Lukáš Latinák), ktorý sa v tom bahne pohybuje s ľahkosťou a pochvaľuje si svoj život. No a veľkú úlohu zohráva samotné prostredie, ktoré je vierohodne stvárnené a obrazovým ladením dobre komunikuje s príbehovými udalosťami.
Poutám by sa dalo čo-to vyčítať (napríklad výstredne vznosné komentáre postáv), ale aj tak je to sebavedomý a oslovujúci film hodný obdivu.

Hodnotenie Pravdy: 4 z 5 hviezdičiek
Pouta / ČR 2010 / scenár: O. Štindl / réžia: R. Špaček / hrajú: O. Malý, K. Farkašová, M. Finger, L. Latinák a iní / slovenská kinopremiéra: 11. novembra

debata chyba