Iránskeho režiséra Panáhího odsúdili na šesť rokov za mrežami

Iránsky súd odsúdil medzinárodne oceňovaného režiséra Džafara Panáhího na šesť rokov vo väzbe a zakázal mu nakrúcať filmy a vycestovať do zahraničia na 20 rokov. "Pán Panáhí strávi šesť rokov vo väzbe za propagandu proti systému. Nemôže tvoriť filmy, písať akékoľvek scenáre, cestovať do zahraničia a poskytovať rozhovory pre lokálne či zahraničné médiá 20 rokov," informovala advokátka filmového tvorcu Farídi Ghejrat. Tento podľa nej "ťažký verdikt" jej oznámili v sobotu a má 20 dní na poslanie odvolania.

21.12.2010 10:01
Jafar Panahi so Strieborným medveďom, ktorého... Foto:
Džafar Panáhí
debata

Džafara Panáhího zatkli v pondelok 1. marca v jeho dome spolu s manželkou, dcérou a 15 hosťami. Väčšinu z ostatných zadržaných krátko na to prepustili. Ako v apríli vyhlásilo ministerstvo kultúry, režiséra zatkli pre „protirežimový“ film o nepokojoch po minuloročných prezidentských voľbách. Panáhího nezatkli po prvý raz – nakrátko ho spolu s rodinou zadržali minulý rok v lete po tom, čo navštívil na teheránskom cintoríne spomienkovú ceremóniu za zosnulú demonštrantku Nedu Ághu Soltán. Panáhí patrí medzi najznámejších iránskych režisérov. Jeho film Offside získal v roku 2006 Strieborného medveďa na Berlinale, snímka Dájre, v Českej republike známa pod názvom Kruh (2000) Zlatého leva na filmovej prehliadke v Benátkach. V roku 2007 predsedal porote na slovenskom festivale Art Film. Napriek medzinárodnému úspechu väčšinu jeho diel v iránskych kinách zakázali premietať, pretože vraj ukazujú temnú stránku tamojšej spoločnosti.

Mohammad Rasulov, ďalší opozičný filmár, dostal takisto šesť rokov väzenia. Jeho právnik sa tiež proti rozsudku odvolá.
Obaja filmoví tvorcovia podporovali opozíciu v iránskych sporných prezidentských voľbách, ktoré sa konali vlani v júni. Zástancovia reforiem tvrdia, že zákonným a oprávneným víťazom je opozičný líder Mír Hosejn Musáví a že prezident Mahmúd Ahmadínežád vyhral voľby len vďaka obrovským manipuláciám s hlasmi voličov.

Trest odňatia slobody na tri a pol roka si už odpykáva ďalší opozičný filmár Mohammad Núrizad. Odsúdili ho za šírenie propagandy proti vláde a za urážku lídrov krajiny.

Irán zatkol od augusta vyše 80 politických aktivistov a osobností, obvinených z vyvolávania povolebných nepokojov. Odsúdil ich na smrť, alebo poslal do väzenia na šesť mesiacov až 15 rokov.

debata chyba