Osem svadieb a jeden pohreb

"Spala som len s mužmi, za ktorých som bola vydatá. Koľko žien to môže povedať?" Slávny výrok Elizabeth Taylorovej treba zasadiť do kontextu. Bola totiž vydatá osemkrát.

28.03.2011 06:00
Elizabeth Taylor Foto:
Herečka Elizabeth Taylor s posledným manželom Larrym Fortenskym.
debata

Podnikateľ, herec, filmový producent, spevák, herec a znovu ten istý herec, politik a napokon robotník. Najstarší bol o 23 rokov starší ako herečka, najmladší o dvadsať rokov mladší. Veru, pri tom počte sa už dá vypracovávať štatistika.

S nijakým z mužov však nevydržala dlhšie ako žila sama. Bez manželského prsteňa strávila prvých osemnásť rokov života aj posledných pätnásť. Najdlhšie, dvanásť rokov, vydržala s Richardom Burtonom. Aj to sa raz rozviedli.

Všetko sa začalo v roku 1950. Detská filmová hviezda a syn majiteľa hotelov Hilton. Bola to svadba vo veľkom štýle a pri pohľade na fotografiu krásneho mladého páru sa mohlo zdať, že láska potrvá večne. Nicky Hilton si však viac rozumel s pohárikom ako s Elizabeth.

A tak prišiel rozvod číslo jeden a na scénu manžel číslo dva. Britský herec Michael Wilding stál pred kamerou už vtedy, keď mala Taylorová rok. S herečkou mladšou o dvadsať rokov splodili dve deti, no údajne prežívali skôr súrodenecký vzťah ako spaľujúcu vášeň.

Mike Todd, filmový producent, prežíval v roku 1957 šťastné obdobie. Najskôr sa vo februári stal tretím manželom pôvabnej Elizabeth Taylorovej, aby si o mesiac neskôr prišiel prevziať Oscara za snímku Okolo sveta za osemdesiat dní.

Jeho šťastná séria však mala pokračovať už len necelých 365 dní. V marci roku 1958 totiž tragicky zahynul pri leteckom nešťastí v Novom Mexiku. Zostala po ňom nielen vdova Elizabeth, ale aj dcérka Elizabeth Francis.

Vdovu si však pod svoje krídla onedlho vzal dobrý Toddov kamarát, spevácka hviezda päťdesiatych rokov Eddie Fisher. Vyvolal tak bulvárny škandál, keďže sa kvôli Elizabeth rozviedol so svojou manželkou, herečkou Debbie Reynoldsovou.

Pár spolu žil päť rokov, no potom sa z Taylorovej stala filmová Kleopatra. S filmovým Marcom Antoniom to na scéne iskrilo natoľko, že sa pár dal dohromady aj v skutočnom živote. S hercom Richardom Burtonom Kleopatra strávila tucet rokov.

Bol to však taliansky vzťah, plný hlučných hádok a následného udobrovania. Jeden z konfliktov bol natoľko vážny, že viedol až k rozvodu. Pár však od seba vydržal len šestnásť mesiacov, kým sa herci znova zobrali – netradične v africkej Botswane.

Definitívny koniec však prišiel už o rok neskôr. Mužom s poradovým číslom sedem sa stal americký politik John Warner. Republikán mohol počítať s plnou podporou svojej manželky, ktorá dokonca predala diamant od Burtona, aby finančne podporila jeho predvolebnú kampaň.

Vzťah vydržal šesť rokov. Po rozvode s Warnerom žila Taylorová niekoľko rokov sama, bulvár však veľa popísal o jej blízkom kamarátstve s megahviezdou popu tých čias – Michaelom Jacksonom.

Jackson si bol so speváčkou blízky natoľko, že keď stretla na protialkoholickom liečení osudového muža číslo sedem, usporiadal im svadbu priamo na svojom ranči Neverland. Za obrovskú oslavu zaplatil až milión dolárov, za čo mu herečka na oplátku kúpila slona.

Svoj manželský sľub si plnili osem rokov, kým sa Taylorová rozhodla vzťah s o dvadsať rokov mladším Larrym Fortenskym skončiť. Osem svadieb a teraz jeden pohreb. Okrem Fortenského sa na ňom môže zúčastniť ešte Warner. Ostatní už na Elizabeth čakajú kdesi hore.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba