Jakubiskov film z roku 1969 boduje v Británii

15.01.2015 07:10
Vtáčkovia, siroty a blázni (1969)
Film Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) vyšiel vlani v Británii na DVD aj s vynovenými anglickými titulkami a esejou o východoeurópskej kinematografii. Autor:

Anglické vydanie DVD so slovenským filmom Vtáčkovia, siroty a blázni (1969) sa dostalo do rebríčka 25 najlepších DVD a Blu-ray diskov za rok 2014 podľa filmového magazínu Little White Lies.

Film režiséra Juraja Jakubiska vyšiel na DVD v anglickom vydavateľstve Second Run v júni minulého roka ako druhý titul z kolekcie snímok licencovaných Slovenským filmovým ústavom (SFÚ). Snímka má nové a upravené anglické titulky a súčasťou DVD je aj dvadsaťstranový booklet s esejou britského filmového publicistu Petra Hamesa špecializujúceho sa na východoeurópsku kinematografiu. V rebríčku časopisu Little White Lies sa toto DVD umiestnilo na 24. priečke.

Obdobný zoznam zostavil aj portál DVD Beaver, kde Vtáčkovia, siroty a blázni obsadili druhé miesto. Grafické spracovanie obálky DVD je tiež vo výbere najlepších za minulý rok. Na hlasovaní sa podieľalo viac ako 40 vybraných filmových kritikov.

„Slovenská kinematografiu patrí k menej známym vo Veľkej Británii a raná filmová tvorba Juraja Jakubiska tu ešte nikdy nebola vydaná a distribuovaná. Film je bezpochyby z politického a formálneho hľadiska jedným z najradikálnejších diel československej novej vlny. Pevne verím, že Vtáčkovia, siroty a blázni sa stanú pre Veľkú Britániu úžasným objavom,“ vyjadril sa vlani po vydaní DVD riaditeľ vydavateľstva Second Run Mehelli Modi.

Second Run sa zameriava na vydávanie oceňovaných artových filmov z celého sveta. Prvým vydaným titulom z kolekcie slovenských filmov bola snímka Slnko v sieti (1962) Štefana Uhra v roku 2013, nasledovať budú Obrazy starého sveta (1972) Dušana Hanáka a Drak sa vracia (1967) Eduarda Grečnera. DVD sú určené pre trh anglicky hovoriacich krajín.

Vydávanie filmov zo zlatého fondu slovenskej kinematografie v spolupráci so zahraničnými vydavateľstvami je jednou z aktivít prezentácie slovenskej kinematografie v zahraničí. SFÚ spolupracuje aj s parížskym vydavateľstvom Malavida, ktoré sa zameriava na vydávanie a distribúciu DVD nosičov nekomerčných európskych diel a doteraz vydalo už 14 slovenských filmov pre trh vo Francúzsku, Švajčiarsku a v Belgicku.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#juraj jakubisko #DVD #Vtáčkovia siroty a blázni
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku