Zomrel spolutvorca postáv zo Simpsonovcov Sam Simon

V nedeľu 8. marca zomrel vo veku 59 rokov spolutvorca seriálu Simpsonovci (1989), režisér, producent a filantrop Sam Simon. Rodákovi z Los Angeles v roku 2012 diagnostikovali rakovinu hrubého čreva. Choroba bola už vtedy v takom pokročilom štádiu, že lekári mu dávali už iba približne tri až šesť mesiacov života.

10.03.2015 10:57
Spolutvorca seriálu Simpsonovci Sam Simon. Foto: ,
Spolutvorca seriálu Simpsonovci Sam Simon.
debata

Simon naposledy vydýchol vo svojej losangeleskej rezidencii, pričom do poslednej chvíle s ním boli jeho najbližší i jeho pes, ktorého miloval. Producent bol totiž bojovníkom za práva zvierat. Vlani napríklad prispel sumou päťtisíc libier na záchranu býka Benjyho, ktorého majiteľ zvažoval poslať na porážku, pretože prejavoval homosexuálne sklony.

„Bol to génius a veľký humanista nielen na verejnosti, ale aj v súkromí. Ja osobne mu toho dlžím viac, ako by som mu kedy mohol vrátiť. V mene jeho pamiatky však urobím maximum pre to, aby som pomohol každému zvieraťu, ktorému budem môcť,“ vyjadril sa výkonný producent Simpsonovcov Al Jean.

„Jeho hlas bude navždy znieť v našich mysliach. Jeho zmysel pre humor nás bude aj naďalej rozosmievať a jeho súcit a štedrosť budú aj naďalej ovplyvňovať naše životy,“ uviedli pre portál TMZ zástupcovia The Sam Simon Foundation.

Samuel Michael „Sam“ Simon sa narodil 6. júna 1955. Počas života získal deväť cien Primetime Emmy. Okrem Simpsonovcov sa podieľal aj na televíznych projektoch ako Taxi (1978 – 1983), Na zdravie (1982 – 1993), The Tracey Ullman Show (1987 – 1990), The George Carlin Show (1994 – 1995) či Z Rock (2008 – 2009).

Simon stál pri zrode legendárneho seriálu v roku 1989 a je považovaný za tvorcu niektorých jeho hlavných postáv, ktoré sa prvýkrát objavili v relácii The Tracey Ullman Show v roku 1987. Za ich stvoriteľa je Simon považovaný spolu s Američanmi Matt Groening a Jamesom Brooksom.

Po štyroch sériách Simon v roku 1993 tvorivý tím opustil a začal sa venovať charite. Vytvoril dobročinnú nadáciu, ktorá sa zameriava na starostlivosť o psov z útulkov a na ich výcvik pre pomoc postihnutým. V Los Angeles Simon založil potravinovú banku.

debata chyba
Viac na túto tému: #úmrtie #Jozef Adamovič #Simpsonovci #Sam Simon