Guillermo del Toro o Cannes: Odštartoval tu môj filmový život

Člen poroty Guillermo del Toro chce dať šancu novým talentom.

14.05.2015 05:00
Guillermo Del Toro Foto: ,
Režisér Guillermo Del Toro sa zhovára so zástupcami médií.
debata

Mexický filmár je členom poroty 68. ročníka Medzinárodného filmového festivalu v Cannes. Okrem neho o tohtoročnom držiteľovi Zlatej palmy rozhodnú Xavier Dolan, Sienna Miller, Jake Gyllenhaal, Rossy de Palma, Sophie Marceau, Rokia Traoré a Joel a Ethan Coenovci.

Mexický režisér a scenárista Guillermo del Toro by rád dal šancu novej generácii filmárov. Päťdesiatročný rodák z Guadalajary to povedal po príchode na Medzinárodný filmový festival v Cannes, kde ako člen poroty rozhodne o víťazovi hlavnej ceny 68. ročníka prestížneho podujatia. Samotný del Toro sa preslávil vďaka festivalu v roku 1993. „Vnímam to ako zodpovednosť, ktorú beriem vážne, pretože Cannes odštartoval môj filmový život, keď snímka Stroj času zvíťazila v Týždni kritikov,“ uviedol del Toro.

Kanadský režisér, scenárista a herec Xavier Dolan zasa po príchode do Cannes novinárom povedal, že je poctený tým, že ho vo veku 26 rokov vybrali za porotcu. „Je to skvelý pocit. Je to druhá strana zrkadla, ktorá je extrémne vzrušujúca,“ vyhlásil Dolan. „Neviem si predstaviť lepšiu prípravu na film, na ktorý sa chcem podujať, ako vidieť 25 filmov,“ doplnil.

Okrem spomínaných filmárov hlavnú porotu aktuálneho ročníka festivalu v Cannes, ktorý sa začína dnes a potrvá do 24. mája, tvoria Sienna Miller, Jake Gyllenhaal, Rossy de Palma, Sophie Marceau a Rokia Traoré. Porote budú predsedať Joel a Ethan Coenovci. O Zlatú palmu sa tento rok uchádza 19 snímok. Festival dnes večer otvorí dráma La Tete haute francúzskej režisérky Emmanuelle Bercot, ktorú však uvedú mimo súťaže.

Herečka Julianne Moore v kreácii Armani Privé.
Medzi pozvanými hosťami bola aj modelka Noemie...
+49Modelka Emma Miller.
debata chyba
Viac na túto tému: #MFF Cannes #Cannes 2015 #Guillermo del Toro