Fest Anča dala fantázii zelenú

29.06.2015 09:00
Anča Award získal film Nemôžeme žiť bez kozmu....
Anča Award získal film Nemôžeme žiť bez kozmu. Autor:

Ôsmy raz opantal Žilinu svet animovaného filmu. Od stredy do nedele ho priniesla Fest Anča, najväčšia prehliadka medzinárodnej multimediálnej tvorby na Slovensku.

Opäť spojila tvorcov, fanúšikov, študentov i odborníkov a vytvorila priestor na priateľský dialóg či prezentáciu. Mladí autori mali príležitosť konfrontovať sa so svetovo uznávanými osobnosťami animovaného filmu, s estónskymi manželmi Parnovcami, Jiřím Bartom, Tommom Moorom a ďalšími zahraničnými aj slovenskými tvorcami.

Zvíťazili ruskí kozmonauti

V každej zo štyroch súťažných sekcií určili poroty víťaza a udelili špeciálne ocenenia. Medzinárodnú súťaž krátkych filmov tvorili rôznorodé žánre. Víťazom sa stal príbeh ruského autora Konstantina Bronzita s vtipne vypointovaným názvom Nemôžeme žiť bez kozmu. Zaujal svojským humorom a údernou témou. Kráľom  kategórie študentských filmov sa stal film S odstupom. Britský autor Daisy Jacobs sa vyrovnal s ťažkou témou smrti a rodinných vzťahov minimalisticky drsne a bez pátosu.

Kanadský animátor Theodore Ushev prebásnil surreálnymi abstrakciami dielo Federica Garcíu Lorcu Námesačná romanca. Film Námesačný získal špeciálnu cenu od predsedu poroty Tomma Moora. Favoritom porotkyne Tunde Wolenbroekovej je sci-fi animák Svet zajtrajška. Don Herzfeldt predstavuje víziu zajtrajška a vystihuje smiešnu prázdnotu ľudskej existencie. Alexandru Hetmerovú zaujal lotyšský Ostrov tuleňov od Edmundsa Jansonsa.

Brit Chris Ullns využil vo videoklipe k piesni Hey now od kapely London Grammar fázovú animáciu. V nočnom prostredí tichého lesa oživil čarovné sily, ktoré dotvárajú atmosféru zastretého ženského vokálu. Porota mu udelila hlavnú cenu v kategórii videoklipov. Dve špeciálne ceny rozdala Američanovi Adamovi Fuchsovi, ktorý vo videoklipe New Topia zvolil symbolickú abstrakciu, a Brazílčanovi Antoniovi Vicentinimu za The Trip, ktorý sa vydal na halucinogénnu cestu autobusom.

Výtvarník Mano Vredík súťažil v kategórii videoklipov s animáciou Dýchať síru. Pre kapelu Čisté tvary vytvoril sériu videoklipov. „Sme naladení na podobnej vlne, preto videoklipy vznikajú veľmi prirodzene. Prv si pieseň napočúvam a snažím sa do nej nejakým spôsobom obliecť, vytvoriť hudbe šaty. Podstatná je štruktúra hudby, jej vývoj, zvraty,“ uviedol Vredík.

Slovenská súťaž ukázala silný potenciál

Slovenský animovaný film má silnú generáciu mladých tvorcov, ktorí sa neboja rôznych techník. Vo výbere dvanástich titulov prevládali absolventi bratislavskej VŠMU. Porota určila za najlepší film Half Babka. Jasmine Elsenová si ju získala príbehom o starenke chorobne lipnúcej na svojej mačke.

V kategórii sa objavil aj bábkový Rosso Pappavero Martina Smatanu, ktorý odkazuje na klasickú tradíciu staršej generácie animátorov, ale aj film Nina, ktorý je poctou náročnej stop motion animácii a od poroty získal špeciálnu cenu. Kowbojsko Dávida Štumpfa odkrylo pravidlá divokého západu minimalistickou plošnou kresbou a získalo ocenenie Anča D Award. Štumpf sa spolu s Michaelou Mihályiovou stal aj Novým talentom vďaka filmu Koniec.

Fest Anča je festival so silnou atmosférou. V rodinnom duchu spojil svetové osobnosti so začínajúcimi tvorcami a namiešal všehochuť, ktorej musel podľahnúť každý.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Žilina #Fest Anča #Tomm Moore #Jiří Barta #animovaná tvorba #Daisy Jacobs
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku