Filmové premiéry: Slovenský film Čistič aj príbeh Lanca Armstronga

Do slovenských kín prichádza od štvrtka 15. októbra nová snímka Petra Bebjaka Čistič aj príbeh o páde Lanca Armstronga.

15.10.2015 17:00
čistič Foto:
Do kín prichádza novinka, slovenský film Čistič.
debata

Čistič

V najnovšom filme výrazného slovenského režiséra Petra Bebjaka sa ocitneme vo svete Tomáša, ktorého osamelý život tvorí striktné opakovanie rovnakých činností. Ako pracovník pohrebnej služby sa živí čistením miest, na ktorých skonali ľudia alebo domáce zvieratá. Jeho stereotypné dni naruší až nová záľuba, ktorú objaví, keď je okolnosťami prinútený zostať skrytý v dome zákazníkov aj po skončení svojej práce. Tomáš začína tajne sledovať životy pozostalých priamo z ich domácností a bizarnému koníčku prepadá čoraz viac a viac. Situácia sa mu vymkne spod kontroly, keď sa zamiluje a rozhodne odhaliť, aké tajomstvo skrýva jeho láska Kristína a jej pochybný starší brat.

Mladosť

V luxusnom kúpeľnom hoteli vo švajčiarskych Alpách sa každý rok stretávajú starí priatelia Fred Ballinger (Michael Caine) a Mick Boyle (Harvey Keitel). Tento rok sa tu Fred lieči pod dozorom svojej dcéry (Rachel Weisz) a medzi liečebnými kúrami s Mickom spomínajú na svoje pestré životy hudobného skladateľa a filmového režiséra a so suchým humorom komentujú svoje chátrajúce telesné schránky. Kypiaci život okolo nich a ostatní excentrickí hostia – juhoamerická futbalová legenda, mladý herec z Kalifornie (Paul Dano) alebo súčasná Miss Universe – im poskytujú bohaté podnety na úvahy o mladosti, kráse, kreativite, skrátka o všetkom, čo zaháňa myšlienky na blízky koniec.

Dheepan

Utiekol pred konfliktom na Srí Lanke, ale vojna si ho našla na predmestí Paríža. Dheepan je bojovník za nezávislosť, tamilský tiger. Keď sa občianska vojna na Srí Lanke blíží ku koncu a porážka sa zdá byť neodvratná, utečie do Paríža, kde začne novú kapitolu života ako správca domu na předmestí. Avšak ilúziu, že dokáže uniknúť konfliktom a vybudovať rodinu, čoskoro rozbije násilie, ktoré je vo veľkomeste na dennom poriadku. Tamilský tiger tak znovu musí použiť svoje vojenské inštinkty, aby ochránil to, na čom mu záleží.

Purpurový vrch

Edith Cushingová (Mia Wasikowska) je na svoju dobu veľmi emancipované dievča s literárnym talentom a nepeknou traumou z detstva, s ktorou sa vysporiadava práve písaním. Záhadnému cudzincovi, sirovi Thomasovi Sharpeovi (Tom Hiddleston), sa jej texty páčia, jej sa pre zmenu pozdáva on. Dokonca tak, že po tragickej otcovej smrti čoskoro odloží smútok a vydá sa za neho. Vďaka sobášu sa stane spolumajiteľkou panstva Purpurový vrch, ktorému dominuje majestátny, no chátrajúci viktoriánsky dom, ktorého deravou strechou padá do vstupnej haly dážď, sneh a lístie. V jeho ponurých stenách sa Edith rozhodne necíti ako doma. Prispieva k tomu odmeranosť jej švagrinej Lucille (Jessica Chastain) a veľa desivých vízií, ktoré ju sprevádzajú od chvíle, keď prvý krát prekročila prah.

The Program: Pád legendy

Film mapuje vzrušujúci príbeh cyklistickej kariéry Lanca Armstronga z prelomu tisícročí, kedy zápasí s rakovinou a kedy on aj jeho americkí kolegovia cyklistike dominujú a mení tento skôr rýdzo európsky šport na svetový fenomén. Po celkom siedmich víťazstvách na Tour de France Lance Armstrong odchádza do športového dôchodku ako jeden z najväčších športových hrdinov našej doby s miliónmi dolárov vo vrecku. Írsky športový novinár David Walsh je najprv očarený talentom a ľudskou charizmou Lance Armstronga. Avšak po niekoľkých víťazstvách Armstronga na Tour de France mu niečo na ňom nesedí a začína byť presvedčený, že jeho výkony v priebehoch závodov sú podporené zakázanými dopingovými látkami. Walsh, hnaný túžbou dokázať svoju pravdu, začne zhromažďovať dôkazy, ktoré nakoniec Armstronga odhalia ako najväčšieho podvodníka v histórii športu.

Žmurko Bill

Žmurko Bill je malá koala s veľkou fantáziou. S srdcom plným dobrodružstva sníva o tom, že jedného dňa opustí svoje malé pokojné mestečko a pôjde po stopách svojho otca. Pán Bill sa pred časom stratil vo vnútrozemí a Žmurko je jediný, kto verí, že jeho otec je stále nažive. Keď Žmurko objaví tajomné značky na mieste, kde ho videli naposledy, vydá sa na cestu za hranice pokojného mestečka, do nebezpečnej divočiny. Netrvá dlho a nájde si nových kamarátov – Nutsy, koalu zo zoologickej záhrady a Jacka, nervózneho jašteričiaka. Prenasledovaní pomstychtivým pánom Kocúrom, ktorý má so Žmurkom nevybavené staré účty, sa naši traja hrdinovia musia naučiť spolupracovať, aby v drsnej austrálskej krajine prežili a našli Žmurkovho otca.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #filmové premiéry #október