Iránskeho filmára odsúdili na šesť rokov a bičovanie

Keywana Karimiho oOdsúdili na základe obvinenia z urážky posvätných miest Iránu.

15.10.2015 15:33
Mideast Emirates Iran Filmmaker Foto: ,
Filmár Keywan Karimi (vľavo) počas nakrúcania.
debata

Iránskeho filmára Keywana Karimiho odsúdili na šesť rokov vo väzení a 223 rán bičom. Odsúdeniu predchádzalo obvinenie z urážky posvätných miest Iránu v historickom dokumente Neveshtan bar shahr/Writing on the city (2012) o politickom grafiti od islamskej revolúcie v roku 1979 do prezidentských volieb v roku 2009.

„Neviem čo také sa stalo, že by som mal ísť na šesť rokov do väzenia. Hovorím o vláde, o spoločnosti, o grafiti, o robotníkovi. Pozrite si moje filmy a potom ma súďte,“ povedal pre agentúru AP Karimi, ktorý sa vo svojej práci sústreďuje na útrapy moderného života a politický prejav v Iránskej islamskej republike. „Som týmto rozsudkom otrasený,“ skonštatoval a dodal, že mu celý prípad nedáva zmysel, keďže film tvoril s podporou Teheránskej univerzity. Spolu so svojím právnikom Amirom Raeisianom sa chystajú apelovať na štátne médiá a iránskych predstaviteľov. Filmár je zatiaľ na slobode.

Keywan Karimi sa stal známym na medzinárodných filmových festivaloch krátkometrážnou snímkou Zan va shohar Karegar/The Adventure of the Married Couple (2013) na motívy poviedky talianskeho autora Itala Calvina. Príbeh sleduje rutinu manželského páru, ktorí chodia do práce tak, že sa stretávajú minimálne. Film hrali na zhruba 40 filmových festivaloch a získal ceny v Španielsku a Kolumbii.

Obvinenie voči Karimimu prišlo po tom, ako zástancovia tvrdej línie obvinili prezidenta Hasana Rúháního z neúspešného bránenia Iránu pred šírením „dekadentnej“ západnej kultúry. Tento rozsudok nasleduje podobné tresty pre iných umelcov a novinárov. V máji 2014 úrady zatkli skupinu mladých ľudí pre video, na ktorom tancovali na pieseň Happy od Pharella Williamsa. Aj napriek všeobecnej kritike, každý zo zúčastnených dostal podmienečný trest šesť mesiacov vo väzení a 91 rán bičom. Podobne aj novinára z amerického denníka Washington Post Jasona Rezaiana, ktorý má americko-iránske občianstvo, zadržali v Iráne na 14 mesiacov. Nedávno ho odsúdili v súvislosti s obvineniami, ktoré zahŕňajú aj špionáž. Údajne čelí až 20 rokom vo väzení.

debata chyba
Viac na túto tému: #súd #Irán #bičovanie #Keywan Karimi