Filmové premiéry: Utajované sci-fi aj nová slovenská komédia

Do slovenských kín prichádza od štvrtka 17. decembra jeden z najočakávanejších filmov roka, ktorého tvorcovia boli až do premiéry skúpi na informácie, a tiež nová slovenská komédia.

17.12.2015 13:56
42 podval Star wars 2x Foto:
Nové Hviezdne vojny sú v kinách.
debata

Star Wars: Sila sa prebúdza

Od posledného, šiesteho dielu komerčne najúspešnejšej série všetkých čias, sci-fi fenoménu Hviezdne vojny, uplynulo už desať rokov. Lucas plánoval natočiť deväť dielov, napokon však od tohto zámeru upustil. Disney štúdio sa rozhodlo využiť potenciál, odkúpilo práva od spoločnosti Lucasfilms a do roku 2019 chce natočiť ďalšie dva diely. Režisér J. J. Abrams pracoval na filme Star Wars: Sila sa prebúdza tri roky a usiloval sa o to, aby bol výsledok pôžitkom.

„Chceli sme rozpovedať príbeh so samostatným začiatkom, stredom a koncom a zároveň sme sa snažili zakomponovať doň históriu, ktorá mu predchádzala a naznačiť, kam sa budú uberať ďalšie diely. Sila sa prebúdza je do veľkej miery o nových postavách vychádzajúcich z celkom čerstvých situácií, takže ak o Star Wars nič neviete, nevadí, ľahko sa s nimi stotožníte,“ prezradil režisér J. J. Abrams v rozhovore pre portál Wired.com. Zároveň dodal, že pre fanúšikov Hviezdnych vojen nadobudnú dobrodružstvá nových hrdinov v kontexte s predošlými dielmi celkom iný význam.

Viac o filme

Vojtech

F ilm Vojtech je tragikomickým príbehom zo súčasnosti, ktorý humorne zobrazuje krízu stredného veku. Samotná tragikomika však nevychádza z nemotornosti postáv a ich neohrabanosti, ale zo situácií, v akých sa ocitnú. Film Vojtech by sa mal stvárnením prikloniť k americkému nezávislému filmu, ktorý dokáže spracovať aj ťažšie témy odťažito a s ľahkosťou. Divákovi chce podať jasnú predstavu o túžbach a snoch jednoduchého človeka z davu, ktoré sú zobrazené v reálnom prostredí. Vojtecha (Matej Landl) opustila manželka, ktorá pre neho znamenala celý život.

S jej stratou sa vyrovnáva po svojom – pred svojim okolím sa tvári, že zomrela. Najhoršie je, že jeho žena pracuje naproti v samoobsluhe. Vojtech sa jej snaží všemožne vyhýbať, aby nejatril svoje staré rany. Jeho manželka (Zuzana Mauréry) sa s ním ešte stále nerozviedla a oficiálne sú teda stále manželia. Laco (Marián Miezga) je Vojtechov sused. Je to taký obstarožný „macho“, ktorý má za ženu mladú, dvadsaťštyriročnú, babu Alexandru (Zuzana Šebová). Chodí občas do bordelu a Vojtechovi dáva dobre mierené rady a zároveň ho využíva na občasné krytie pred svojou mladou ženou…

Milenci tých druhých

Pred dvanástimi rokmi sa Jake a Lainey navzájom pripravili o poctivosť, no odvtedy vo svojich ľúbostných životoch kopia jedno fiasko za druhým a v záležitostiach srdca sa z nich stali beznádejní stroskotanci. Keďže sú obaja vinní zo sériovej nevery, sexuálnej posadnutosti a sabotáže vlastného šťastia, opäť sa stretávajú v rovnakej terapeutickej skupine. Len čo sú znovu spolu, sľúbia si, že svoj vzájomný vzťah udržia na prísne platonickej úrovni a veselo pokračujú v nespútaných sexuálnych avantúrach s cudzími ľuďmi. V tejto romantickej komédii, ktorá umne vyvažuje grobiansky rehot nežnými momentmi, sa scenáristka a režisérka Leslye Headland pýta: Dokážu byť muži a ženy iba priateľmi?

Viac o filme

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #filmové premiéry #Vojtech #slovenská komédia #Star Wars: Sila sa prebúdza