Na Febiofest príde Zelenka, Serra, Třeštíková a ďalší

Pozrite si profily osobností filmu, ktoré zavítajú na Febiofest.

17.03.2016 08:14
Switzerland Film Festival Locarno Foto: ,
Režisér Albert Serra.
debata

Otar Iosseliani

Oceňovaný európsky filmár Otar Iosseliani. Foto: FEBIOFEST
otar-iosseliani-05 Oceňovaný európsky filmár Otar Iosseliani.

Jeden z najvýraznejších európskych filmárov súčasnosti, vyše 80-ročný Otar Iosseliani, sa filmovej tvorbe venuje už vyše pol storočia. Po štúdiách hudby, matematiky, mechaniky a po prácach námorníka i robotníka zakotvil pri filme. V bývalom Sovietskom zväze však jeho diela cenzurovali, a tak sa z rodného Gruzínska v túžbe po tvorivej slobode presídlil do Francúzska, kde žije dodnes. Takmer každý z jeho filmov získal množstvo ocenení, jeho filmy pravidelne v oficiálnom výbere uvádzal festival v Cannes. Otar Iosseliani osobne uvedie jeho najnovší film, Zimná pieseň (2015), ktorý sa zamýšľa nad koncom starého sveta a hodnotami toho nového, a poetickú komédiu Ráno v Benátkach (2002), ocenenú Strieborným medveďom za réžiu a cenou FIPRESCI na Berlinale. Na VŠMU 21. 3. bude viesť verejný masterclass.

Albert Serra

Režisér Albert Serra. Foto: SITA/AP, Urs Flueeler
Switzerland Film Festival Locarno Režisér Albert Serra.

Držiteľ Zlatého leoparda zo slávneho festivalu v Locarne, španielsky režisér Albert Serra, si získal meno ako jeden z najnekompro­misnejších mladých filmárov 21. storočia a zaradil sa tak do hviezdnej zostavy súčasných európskych nezávislých tvorcov ako Lisandro Alonso, Pedro Costa či Béla Tarr. Preslávil sa triptychom historických drám, z ktorých dve – Honor de cavalleria (2006) a Historky o mojej smrti (2013), osobne uvedie na Febiofeste. Premieňa v nich klasické literárne postavy Dona Quixotea, Casanovu a Draculu na fascinujúce princípy a odkazuje nimi aj na súčasnosť. Jeho novátorský a neortodoxný prístup ku kinematografii mu vyniesli prezývku "radikálny klasik“. Na VŠMU bude 19. 3, viesť masterclass.

Helena Třeštíková

Helena Třeštíková Foto: Robert Hüttner
Helena Třeštíková Helena Třeštíková

Česká dokumentaristka Helena Třeštíková, ktorá sa vo svojich dielach zameriava na medziľudské vzťahy a pozorným okom nahliada na sociálne problémy, nakrútila počas svojej kariéry viac ako 40 snímok. Získala mnoho ocenení a patrí k špičke európskej dokumentaristiky. V roku 2007 získala na festivale v Seville Cenu za najlepší európsky dokument roka – za film Marcela, o rok neskôr si na konto pripísala cenu Európskej filmovej akadémia Prix Arte za snímku René. Po týchto dvoch unikátnych časozberných dokumentoch prichádza na Febiofest s novým filmom Mallory, v ktorom 13 rokov sledovala hlavnú hrdinku. Po prvýkrát na Slovensku Helena Třeštíková osobne predstaví aj čerstvý film Zkáza krásou o kontroverznej Líde Baarovej. Na VŠMU 18. 3. uvedie masterclass.

Petr Zelenka

Režisér Petr Zelenka. Foto: Ivan Majerský
Petr Zelenka Režisér Petr Zelenka.

Febiofest špeciálne uvedie retrospektívu 8 filmov kultového režiséra Petra Zelenku. Festivaloví návštevníci si budú môcť pozrieť aj tragikomédiu Knoflikáři (1997), ktorá získala štyroch Českých levov a hlavnú cenu Tigra na festivale v Rotterdame, dočkajú sa aj legendárneho filmu Samotáři (1997), v kolekcii nebudú chýbať ani Rok ďábla (2002), Příběhy obyčejného šílenství (2005), Karamazovci (2008), všetky ocenené Českými levmi. Petr Zelenka osobne uvedie aj svoj najnovší film Stratení v Mníchove.

Dušan Trančík

Režisér Dušan Trančík s hercom Mariánom Labudom. Foto: PRAVDA - Ivan Majerský
Dušan Trančík, Marián Labuda Režisér Dušan Trančík s hercom Mariánom Labudom.

Febiofest tento rok vzdá v sekcii Slovenská filmová krajina Poctu bardovi slovenskej a česko-slovenskej kinematografie Dušanovi Trančíkovi, ktorý už päť desaťročí nakrúca filmy. Festivaloví diváci budú mať jedinečnú možnosť vzhliadnuť jeho debutový film Fotografovanie obyvateľov domu z roku 1968. Z bohatej filmografie uvedie Febiofest aj dva unikátne filmy Dušana Trančíka: snímky Šibenica a Tryzna, ktoré reflektujú následky okupácie Československa spriatelenými vojskami a ktoré boli dlhé roky v trezore.

Aramisova

Režisér Aramisova. Foto: Archív režiséra
Režisér Aramisova súťažil v Cannes s 23-minútovým študentským filmom Cagey Tigers. Režisér Aramisova.

Vladimír Mičúch alias Aramisova sa stal jedným z najväčších prísľubov súčasného česko-slovenského filmu. Prísľubom, ktorý zostal nenaplnený, aj preto dnes jeho tvorba vyvoláva stále veľké emócie. Jeho krátke filmy, ktoré vznikli počas štúdia na pražskej FAMU, sa pravidelne premietali po celom svete. S Cagey Tigers (2011) doputoval až do sekcie Cinéfondation pri festivale v Cannes. Kolekciu štyroch študentských filmov, ktorá vznikla z iniciatívy jeho spolužiakov na FAMU, uvedie Febiofest ako spomienku na tohto unikátneho tvorcu, ktorý skonal minulý rok.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Bratislava #Febiofes 2016