Šľachtičná bez manierov, taká bola Magda Paveleková

Nezameniteľná herečka a komička Magda Paveleková by sa 7. júna dožila 85 rokov.

11.06.2016 05:00
pavelekova DO NAHA foto Ctibor Bachraty  15 Foto:
Magda Paveleková v predstavení Donaha!
debata

Tvrdila, že pochádza zo šľachtického rodu, no počas kariéry sa dopracovala aj k inému titulu – zaslúžilá umelkyňa.

Rodáčka z Levíc začínala ako 16-ročná v Nitrianskom krajovom divadle (dnes Divadlo Andreja Bagara). V Bratislave si vyskúšala legendárnu Tatra revue a neskôr sa udomácnila ako muzikálová herečka na Novej scéne. Majda, ako ju volali, počas vyše 60-ročnej kariéry účinkovala vo viac ako dvoch stovkách inscenácií a televíznych filmov. Reprízy muzikálu Mníšky, v ktorej stvárnila svoju poslednú rolu matky predstavenej, už nedokázala ani spočítať. V seriáli Miazgovci si herečka vyskúšala dabing a patrila tiež medzi stálych hostí rôznych zábavných relácií.

Magda Paveleková účinkovala v mnohých... Foto: RTVS
Pavelekova RTVS 1 Magda Paveleková účinkovala v mnohých televíznych filmoch a zábavných reláciách. Ako osobnosť televíznej obrazovky ju uviedli do Siene slávy.

Magda Paveleková dokázala vďaka neochvejnému prístupu k životu zvládnuť aj tie najťažšie situácie. Ako herečka však zvádzala pomyselný boj s divadelnými premiérami. „Mám obrovskú trému a najradšej by som sa vtedy videla predávať v zelovoci. No stačí vyjsť na javisko, vdýchnuť ten teplý vzduch, ktorý ide z hľadiska, a už je mi dobre,“ priznala pred rokmi pre Pravdu.

Hereckí kolegovia a fanúšikovia boli očarení jej humorom, ktorý vedela obrátiť aj proti sebe. Obecenstvo si získala svojou energiou a tak ani na dôchodku dlho neobsedela. „Zrazu režiséri a okolitý svet zistili, že hentá stará vražda je akási slobodná a voľná, má príliš energie, tak s ňou treba čosi urobiť,“ vtipkovala pred rokmi. A režiséri ju veru nešetrili. Ešte ako 70-ročná účinkovala v troch divadlách – Nová scéna, West a Teátro – a mesačne zvládla 20 až 24 predstavení.

Herečka bola rada stredobodom pozornosti a neprekážalo jej aj nejaké to kilo navyše. O chudých ženách vyhlasovala, že sa vraj nevedia ani poriadne najesť. „Sú síce pekné na obrázkoch, keď si však sadnete k prestretému stolu, od pása dolu už nikoho nevidíte. Zato každá moletná žena má krásnu papuľku bez vrások,“ predostrela kedysi denníku Pravda svoje neoblomné argumenty.
Prvá dáma slovenského humoru komediálne postavy sem-tam okorenila štipkou tragiky, napríklad v inscenácii Svätá rodina, ktorú Nová scéna hrala na prelome 80. a 90. rokov. „Tragikomické postavy sú moje najmilšie. V nich sa herec divákovi celý otvorí, až tak, že cíti, ako z hľadiska vanie láska, súdržnosť, súcit. To je nádherný pocit, to najkrajšie na herectve,“ prezradila.
Magda Paveleková v predstavení Donaha!
Magda Paveleková účinkovala v mnohých...
+6Ján Króner, Zdena Studenková a Magda Paveleková...
Herečka získala v roku 2007 divadelné ocenenie Kvet Tálie a v roku 2013 Pribinov kríž II. triedy Za mimoriadny prínos v oblasti kultúry. Vážila si aj titul zaslúžilá umelkyňa, ktorý v čase socializmu mnohí odmietli. Herečka Magda Paveleková zomrela 20. júna 2015 vo veku 84 rokov.

3 x Magda Paveleková

  • Mala vášnivý vzťah k autám, bola automobilovou pretekárkou.
  • Stvárnila ikonickú učiteľku tanca v klipe k piesni Pavla Hammela.
  • Svoj život a kariéru priblížila verejnosti v autobiografii Spomienky starej herečky.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #výročie #úmrtie #RTVS #mníšky #Magda Paveleková