Zlatého leva v Benátkach získal filipínsky film Žena, ktorá odišla

Štvorhodinový čiernobiely filipínsky film Ang Babaeng Humayo (Žena, ktorá odišla) získal na tohtoročnom 73. filmovom festivale v Benátkach hlavnú cenu - Zlatého leva. Režisérom snímky je nezávislý filipínsky režisér Lav Diaz.

10.09.2016 21:17
FILMFESTIVAL-VENICE/WINNERSREACTION Foto: ,
Lav Diaz získal v Benátkach Zlatého leva za film Žena, ktorá odišla.
debata

Tvorca filmu je držiteľom množstva medzinárodných ocenení. So svojím osemhodinovým filmom Hej Sa Hiwagang Hapis (Uspávanka pre bolestné tajomstvo), ktorý mali tento rok možnosť vidieť aj návštevníci festivalu v Karlových Varoch, získal tento rok Strieborného medveďa na filmovom festivale v Berlíne.

Filmová dráma 57-ročného Diaza rozpráva o živote ženy, ktorá sa na tridsať rokov nespravodlivo ocitla vo väzení a pokúša sa nájsť cestu do nového života.

Veľkú cenu poroty v Benátkach dostal thriler módneho návrhára Toma Forda Nocturnal Animals (Nočné zvieratá). Cenu za najlepšiu réžiu získal ruský tvorca Andrej Končalovskij za snímku Raj (Ráj) a mexický režisér Amat Escalante za film La Región Salvaje (Divočina).

Cenu za najlepší herecký výkon si odniesol Argentínčan Óscar Martínez za komediálny film El Ciudadano ilustr, cenu pre najlepšiu herečku získala americká herečka a modelka Emma Stone za rolu v muzikáli La La Land.

Dve dôležité ceny na festivale v Benátkach boli odovzdané už skôr. Zlatého leva za celoživotné dielo si prevzal poľský režisér Jerzy Skolimowski, rovnaké ocenenie dostal aj slávny francúzsky herec Jean-Paul Belmondo.

Herečka Sophie Marceau a Jean-Paul Belmondo... Foto: SITA/AP
Italy Film Festival Lifetime Achievement Award Red Carpet Herečka Sophie Marceau a Jean-Paul Belmondo počas festivalu v Benátkach.

Benátsky filmový festival je najstarším na svete a spolu s festivalom v Berlíne a Cannes patrí k tým najznámejším. Porote tento rok predsedal britský režisér Sam Mendes.

debata chyba
Viac na túto tému: #žena #Lav Diaz #MFF Benátky #ktorá odišla