Hollywood miluje svoje herečky, no platí im menej ako mužom

14.01.2017 12:00
Hlavne nezáväzne
Natalie Portmanová (vľavo) zarobila za účinkovanie v komédii Hlavne nezáväzne trikrát menej ako jej kolega Ashton Kutcher. Autor:

V Hollywoode prevláda kríza „rozmanitosti“, latentná rasová a rodová diskriminácia, herci a herečky nie sú za svoje výkony vo filmoch honorovaní podľa jednotných kritérií. O tom, akú má ten-ktorý herec či herečka cenu, rozhoduje množstvo faktorov počnúc vekom, končiac obľúbenosťou v médiách či na sociálnych sieťach. Na situáciu aktuálne upozornila aj oscarová herečka Natalie Portmanová.

Tému platovej nerovnosti a diskriminácie žien v Hollywoode už otvorila v súčasnosti najlepšie platená herečka sveta Jennifer Lawrenceová, ale aj Meryl Streepová či Viola Davisová a momentálne zarezonoval rozhovor v magazíne Marie Claire s herečkou Natalie Portmanovou. Otvorene porovnala svoj honorár za účinkovanie v romantickej komédii Ivana Reitmana Hlavne nezáväzne (2011) s honorárom jej hereckého kolegu Ashtona Kutchera. Kutcher vtedy ako jej filmový milenec Adam zarobil trikrát viac, pritom Portmanová v rovnakom roku získala Oscara za účinkovanie vo filme Čierna labuť.

„Preniesla som sa cez to, pretože som vedela, že to súvisí s ,kvótami' v Hollywoode,“ povedala pre magazín. Kutcherove ,kvóty' boli v tom čase trikrát vyššie ako jej, preto producenti rozhodli, že jeho honorár trikrát navýšia, aj keď ich vklad do filmu je porovnateľný. „Nebola som taká nahnevaná, ako by som mala byť. Zarobili sme veľa, na to by sa ťažko sťažovalo, no tá nerovnosť je šialená.“

Vyplácanie hercov v Hollywoode závisí od mnohých faktorov – veku, skúseností a v neposlednom rade od ich popularity a od toho, aký obraz o nich vytvárajú médiá. Jednoducho, čím viac fanúšikov majú, tým viac sú v kurze a ich hodnota stúpa. Odhliadnuc od toho, honorovanie je podmienené vekom u mužov a žien rozdielne. Herec má najvyššiu hodnotu vo veku 51 rokov, cena herečiek rastie do 34. roku, potom opäť klesá, no háčik je v tom, že u žien výraznejšie ako u mužov…

Spoločnosti Sony v roku 2014 po útoku hackerov unikli informácie o tom, koľko zarábajú hollywoodske celebrity, herečky vtedy viac ako zverejnenie tajných informácií pobúril obsah e-mailov. Mnohé totiž netušili, že ich honoráre až tak očividne závisia od pohlavia.

Tému platovej nerovnosti otvorila v minulosti...
Tému platovej nerovnosti otvorila v minulosti aj hviezda série filmov Hry o život Jennifer Lawrenceová. Na snímke z filmu Hry o život: Drozdajka 1 (2014). Autor: Lionsgate

„Keď sa prevalil ,Sony hack' a zistila som, ako málo mi zaplatili v porovnaní so šťastlivcami s penismi, nebola som nahnevaná na Sony. Bola som rozčúlená zo seba – ako vyjednávač som prehrala, pretože som sa vzdala príliš skoro,“ reagovala hviezda série filmov Hry o život Jennifer Lawrenceová. Vlani tému opäť načala – v otvorenom liste sa pýtala, prečo spolu s herečkou Amy Adamsovou zarobili menej ako ich mužskí kolegovia za účinkovanie vo filme Špinavý trik (2013). Lawrenceová je považovaná za líderku v kritike rodovej nerovnosti v Hollywoode, mnohé jej kolegyne sa od problému dištancujú alebo zaujímajú len opatrné stanoviská. Napríklad herečku Rooney Mara situácia tiež neteší, no je „vďačná za každý honorár, ktorý jej zaplatia“.

Netýka sa to len žien

Natalie Portmanová je jednou z najobsadzova­nejších súčasných amerických herečiek a už pred časom sa dala počuť, že v Hollywoode je pre ženy nedostatok príležitostí. Podľa nej sa píšu scenáre prevažne pre „bielych mužov“ a silné ženské hrdinky sú opomínané. Pritom Hollywood sa svojimi hereckými bohyňami – počnúc Marilyn Monroe končiac Meryl Streepovou – hrdo pýši, omnoho častejšie ako muži sú krásne ženy prezentované ako symboly „filmovej krajiny“, paradoxne však zarábajú menej.

Portmanová prispela aj do diskusie o hollywoodskej „nerozmanitosti“, ktorú otvorilo už minuloročné odovzdávanie Oscarov. Udeľovanie cien americkou filmovou akadémiou má podľa kritizujúcich neadekvátnu politiku, ktorá neodzrkadľuje skutočnú hodnotu diel, opomína minoritné témy a v neposlednom rade afroamerických tvorcov, na čo vlani reagovalo a upozornilo množstvo vplyvných osobností medzi nimi Will Smith či Spike Lee.

Podľa štúdie Hollywood Diversity Report z roku 2014 nie sú ani komerčne úspešné filmy a televízne seriály, na ktorých sa podieľali tvorcovia z minoritných skupín – príslušníci iných etník alebo ženy – docenené. Pri oceňovaní hrajú prím režiséri a herecké hviezdy mužského pohlavia.

Ak chcú teda znevýhodnení tvorcovia svoju situáciu zmeniť, mali by intenzívne apelovať na kolegov a producentov, s ktorými podmienky prostredia spoluvytvárajú.

Najlepšie zarábajúci herci a herečky za rok 2016 podľa magazínu Forbes:

Muži

1. Dwayne Johnson, 61,4 milióna eur

2. Jackie Chan, 58,1 milióna eur

3. Matt Damon, 52,4 milióna eur

4. Tom Cruise, 50,5 milióna eur

5. Johnny Depp, 45,7 milióna eur

Ženy

1. Jennifer Lawrenceová, 43,8 milióna eur

2. Melissa McCarthyová, 31,4 milióna eur

3. Scarlett Johanssonová, 23,8 milióna eur

4. Jennifer Anistonová, 20 miliónov eur

5. Fan Bingbingová, 16,2 milióna eur

Autor: SITA/AP, (10)

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Natalie Portmanová #Jennifer Lawrenceová #honorár #Hollywood #herečky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk