Čo prinesie nová folklórna šou RTVS, Zem spieva?

17.01.2017 16:33
zem spieva
Šou Zem spieva sa bude vysielať každú sobotu o 20:25 na Jednotke. Autor:

V nasadzovanej televíznej novinke sa bližšie predstaví 63 amatérskych folklórnych súborov, skupín, tanečníkov a spevákov.

Rozhlas a televízia Slovenska odvysiela v sobotu 28. januára premiérovú časť novej folklórnej šou Zem spieva. Pôjde o historicky prvú televíznu súťaž, v ktorej sa predstavia neprofesionálne folklórne súbory a skupiny, tanečníci a speváci tradičnej ľudovej hudby zo všetkých kútov Slovenska.

Nový formát si kladie za cieľ uctiť si predovšetkým tradície našich predkov a ukázať krásy slovenskej krajiny. Výkony súťažiacich bude počas celého trvania súťaže posudzovať päťčlenná odborná porota. Do porotcovských kresiel v šou si sadnú hudobník a redaktor Samuel Smetana, tanečnica Lúčnice Barbora Morongová, dramaturgička, pedagogička a etnomuzikologička Alžbeta Lukáčová a etnochoreologička Lenka Konečná.

Tvorcovia formátu nechcú prezentovať len slovenský folklór. „Základná myšlienka bola, že je to súťaž o folklóre na Slovensku v 21. storočí, nie len o slovenskom folklóre. Priestor dostanú aj menšiny a novovzniknuté telesá, ktoré nejakým spôsobom folklór použili na ďalšie spracovanie. Je tam napríklad formácia, ktorá hrala na jazzových dňoch a prezentujú sa fusionom všetkého možného alebo rusínska formácia, ktorá sa opiera o svoju kultúru, ale dáva do svojej tvorby aj balkánske a world music prvky. Ja si myslím, že to je strašne krásna prezentácia toho, čo momentálne na Slovensku máme. Ani by som to nenazývala súťaž, pretože všetci interpreti, ktorí sa zúčastnili nakrúcania, to robia absolútne neprofesionálne, neživia sa tým a nie je to ich hlavný príjem. Všetci to robia preto, lebo ich to baví a pretože to chcú robiť. To bolo na tom kúzelné. Oproti iným súťažiam tu nie sú porazení. Tu sa tešíme z toho, čo je a ako je to bohaté. Ide z toho iba pozitívna emócia. Nikto nebude prepadávať, nikto nebude s nikým konfrontovaný, má to byť taká feel good show,“ povedala dramaturgička šou Martina Cyprichová.

Na kastingoch sa podľa jej slov zúčastnilo približne dvetisíc ľudí. „Tí sa predstavili buď ako jednotlivci alebo ako formácia. Dokopy išlo asi o 350 čísiel a z nich sme vybrali 63, ktoré bližšie predstavíme. Zároveň sme spolupracovali aj so známymi osobnosťami, ktoré majú určité pojítko na danú oblasť alebo na kraj, o ktorom bude práve reč. Nazvali sme ich takými lokálpatriotmi. V rámci dokrútok sa objaví 21 známych tvárí, Lukáš Latinák, Adela Banášová, Sajfa, Eňa Vacvalová a ďalší. Každý z nich je pritom v tej svojej vlasti, vo svojom kraji doma, cíti sa tam dobre a má pocit, že divákom ako taký ten lokálpatriot chce predstaviť to najlepšie z najlepšieho,“ uviedla.

Moderátorsky šou zastreší trojica mladých...
Moderátorsky šou zastreší trojica mladých umelcov zo zoskupenia S hudbou vesmírnou: Zľava: Daniel "Sorizzo" Kis, Dominika Morávková (rod. Zeleníková) a Marek Koleno. Autor: RTVS

O absolútnom víťazovi šou rozhodnú počas dvoch veľkých finále diváci sms hlasovaním. „Štyri z desiatich častí budú postavené na zostrihoch z kastingov, v ďalších štyroch sa predstavia vybraní interpreti v štúdiu a potom budú nasledovať dve veľké finále, ktoré budeme vysielať naživo,“ dodala Cyprichová.

O réžiu a produkciu formátu sa postaral Peter Núňez a jeho tím. „Ja som človek zvonku a cítil som ako režisér a producent obrovský potenciál tejto témy a mal som pocit, že je to potrebné urobiť. Som veľmi vďačný, že RTVS vydávalo signály z opačnej strany a reagovalo na návrhy. Trvalo to naozaj dlhý čas, kým sme došli k realizácii a aj teraz, pár dní pred štartom, môžem povedať, že stojíme na veľmi tenkom ľade a mám z toho stiahnutý žalúdok. Veľmi sa bojím, aby vôľa, energia a investícia, ktorú sme do toho vložili, dopadla dobre a aby bola spokojnosť nielen na strane divákov, ale aj na strane tých, ktorí na projekte spolupracovali,“ povedal Núňez.

Moderátorsky šou zastreší trojica mladých umelcov zo zoskupenia S hudbou vesmírnou. „Máme z toho ohromnú radosť a máme aj obrovské očakávania, ako to nakoniec bude z našej strany vyzerať. Myslím, že folklór je úžasná téma, ktorá mala zatiaľ v médiách pomerne malý priestor,“ povedal Marek Koleno zo skupiny S hudbou vesmírnou.

Diváci a diváčky si ho budú môcť pozrieť každú sobotu o 20:25 na Jednotke.

#RTVS #šou #Zem spieva #Hudba vesmírna
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku