Najúspešnejším filmom Oscarov je Pán prsteňov: Návrat kráľa

Predchádzajúcich 88 ročníkov udeľovania cien Akadémie filmových umení a vied prinieslo mnohé unikáty.

24.02.2017 16:00
debata (1)
Filmu Pán prsteňov: Návrat kráľa Petra Jacksona... Foto: New Line Productions
Oscar Pán prsteňov Filmu Pán prsteňov: Návrat kráľa Petra Jacksona sa v roku 2004 na Oscaroch podarilo získať všetkých jedenásť cien, na ktoré ho nominovali.

Najviac nominácií na Oscara získal v roku 1951 v 23. ročníku film Všetko o Eve. Zo štrnástich nominácií však dokázal na zlato premeniť len šesť. Rekord tejto snímky Josepha L. Mankiewicza vyrovnal v 70. ročníku v roku 1998 veľkofilm Jamesa Camerona Titanic. Ten napokon získal jedenásť Oscarov.

Rovnaký počet zlatých sošiek si vybojovali v histórii udeľovania prestížnych cien len ďalšie dva filmy. V roku 1960 Ben Hur Williama Wylera, ktorý premenil jedenásť z dvanástich nominácií, a v roku 2004 Pán prsteňov: Návrat kráľa Petra Jacksona, ktorému sa podarilo získať všetkých jedenásť cien, na ktoré ho nominovali. Zoznamu kandidátov v 89. ročníku udeľovania Oscarov vládne snímka La La Land, ktorá získala štrnásť nominácií, čím vyrovnala spomínaný rekord titulov Všetko o Eve (1950) a Titanic (1997). Film režiséra a scenáristu Damiena Chazella však môže získať maximálne trinásť trofejí, keďže v kategórii Najlepšia pôvodná filmová pieseň má dvojité zastúpenie. Aj tak sa ale môže stať novým rekordérom. 

Stopercentný zásah sa podaril aj v roku 1959 muzikálu Gigi, keď premenil všetkých deväť nominácií, koprodukčnému filmu Bernarda Bertolucciho Posledný cisár, ktorý v roku 1988 tiež získal deväť Oscarov z deviatich nominácií, päť Oscarov z pi­atich nominácií získala v roku 1935 snímka Franka Capru Stalo sa jednej noci a štyri zo štyroch nominácií premenil aj prvý film z trilógie Matrix v roku 2000. Naopak, nulový zisk z desiatich a viac nominácií dosiahlo päť snímok. Rozhodujúci okamih v roku 1978 a Purpurová farba v roku 1986 nepremenili ani jednu z jedenástich nominácií, z desiatich nominácií sa nič nepodarilo získať filmu Gangy New Yorku Martina Scorseseho v roku 2003, westernovej dráme Skutočná guráž v roku 2011 a krimi dráme Špinavý trik v roku 2014.

Stopercentný zásah na Oscaroch sa podaril v... Foto: Warner Bros.
Gigi Oscary Stopercentný zásah na Oscaroch sa podaril v roku 1959 aj muzikálu Gigi, keď premenil všetkých deväť nominácií.

Najúspešnejším režisérom je John Ford, ktorý z piatich nominácií dokázal premeniť štyri. Oscara za najlepšiu réžiu získal v roku 1936 za snímku Denunciant, v roku 1941 za film Ovocie hnevu, o rok neskôr za Bolo raz zelené údolie a v roku 1953 za film Tichý muž. Najstarším režisérom, ktorý si dosiaľ odniesol Oscara, je Clint Eastwood, ktorý mal 74 rokov a 272 dní, keď v roku 2005 získal cenu Akadémie za snímku Million Dollar Baby. Titul najmladší držiteľ Oscara za réžiu patrí Normanovi Taurogovi, ktorý získal Zlatú sošku za film Skippy (1931), keď mal 32 rokov a 260 dní.

Traja režiséri dokázali získať hereckého Oscara za film, ktorý sami režírovali. Už na prvom ročníku udeľovania cien Akadémie získal špeciálnu cenu Charlie Chaplin – vyslúžil si ju za scenár, réžiu, produkciu a herecký výkon vo filme Cirkus. V roku 1947 dostal špeciálnu cenu Laurence Olivier za réžiu, produkciu a herecký výkon vo filme Henrich V. V roku 1949 dostal Os­cara za stvárnenie Hamleta v rovnomennom filme, ktorý sám režíroval. V roku 1999 ich napodobnil Roberto Benigni, keď dostal cenu Akadémie za herecký výkon vo filme Život je krásny. Postaral sa pritom aj o scenár a réžiu snímky.

Charlie Chaplin patril medzi filmárov, ktorí... Foto: SITA/AP
Charlie Chaplin Oscary Charlie Chaplin patril medzi filmárov, ktorí získali hereckého Oscara za film, ktorý sami režírovali. Už na prvom ročníku udeľovania cien Akadémie získal špeciálnu cenu za scenár, réžiu, produkciu a herecký výkon vo filme Cirkus.

Najúspešnejšou herečkou histórie Oscarov je Katharine Hepburn. Počas hereckej kariéry ju na Oscara nomi­novali dvanásť ráz, pričom získala štyri ceny. Tri Oscary získali Ingrid Bergman, Walter Brennan a rovnaký počet sošiek dosiaľ získali aj Jack Nicholson, Daniel Day-Lewis a Meryl Streep. Oscarom o­cenila Akadémia v roku 1976 Nicholsonov herecký výkon vo filme Prelet nad kukučím hniezdom a v roku 1998 vo filme Tak dobre ako sa len dá, v roku 1984 dostal Os­cara za herecký výkon vo vedľajšej úlohe za film Cena za nežnosť.

Najviac nominácií medzi hercami a herečkami má na svojom konte Meryl Streep. Z devätnás­tich možností získať cenu Akadémie však zatiaľ zúročila len tri, no tento rok má už dvadsiatu šancu. V roku 1980 dostala Os­cara za vedľajšiu rolu v dráme Kramerová verzus Kramer, v roku 1983 za hlavnú úlohu v romantickej dráme Sophiina voľba a v roku 2012 za stvárnenie bývalej britskej premiérky Margaret Thatcherovej v životopisnej dráme Železná lady. Tento rok má možnosť získať Oscara za hlavnú rolu vo filme Božská Florence. Daniel Day-Lewis získal všetky tri sošky za hlavné roly – v roku 1990 za životopisnú drámu Moja ľavá noha, v roku 2008 za drámu Čierna krv a najnovšie v roku 2013 za stvárnenie prezidenta Abrahama Lincolna v historickej životopisnej dráme Lincoln.

Najviac nominácií medzi hercami a herečkami má... Foto: Reuters, TOBY MELVILLE
Herečka Meryl Streep v kreácii Givenchy. Najviac nominácií medzi hercami a herečkami má na svojom konte Meryl Streep.

Najstarším držiteľom Osca­ra v hlavnej mužskej hereckej kategórii je Henry Fonda, ktorý si 29. marca 1982 odniesol Os­cara za stvárnenie Normana Thayera Jr. vo filme Na zlatom jazere. Mal vtedy 76 rokov a 317 dní. O necelého polroka neskôr – 12. augusta 1982 zomrel na zlyhanie srdca. Naopak, najmladším víťazom v rovnakej kategórii je Adrien Brody. Keď 23. marca 2003 získal Os­cara za stvárnenie klaviristu Wladyslawa Szpilmana vo filme Pianista, mal 29 rokov a 343 dní. Najstaršou herečkou, ktorá získala cenu Akadémie za hlavnú úlohu bola Jessica Tandy. Keď dostala 26. marca 1990 Oscara za stvárnenie Daisy Werthan vo filme Šofér slečny Daisy, mala 80 rokov a 292 dní. Jessica Tandy zomrela 11. septembra 1994. Najmladšou víťazkou tejto kategórie je Marlee Matlin, ktorá dostala Oscara 30. marca 1987 za stvárnenie Sarah Norman vo filme Bohom zabudnuté deti. Mala vtedy 21 rokov a 218 dní.

Najmladšou herečkou, ktorú nominovali na Oscara v hlavnej ženskej hereckej kategórii, sa v roku 2013 stala Quvenzhané Wallis, ktorá si nomináciu za stvárnenie Hushpuppy vo fantasy dráme Divoké bytosti južných krajín (2012) vyslúžila, keď mala deväť rokov a 135 dní. Najmladšou herečkou, ktorá kedy dostala čestného Oscara, bola Shirley Temple. Malú sošku za výnimočný prínos filmovému priemyslu v roku 1934 dostala 27. februára 1935, keď mala šesť rokov a 310 dní. Objavila sa vtedy vo dvoch krátkych komédiách a siedmich celovečerných filmoch. Najstarším držiteľom čestného Oscara bol Eli Wallach, ktorý mal na ceremoniáli v roku 2010, keď si ocenenie prevzal, 94 rokov a 341 dní. Zomrel 24. júna 2014.

Shirley Temple bola najmladšou herečkou, ktorá... Foto: SITA/AP
Shirley Temple Oscary Shirley Temple bola najmladšou herečkou, ktorá kedy dostala čestného Oscara.

Akademici sa počas celej histórie udeľovania Os­carov len šesťkrát zhodli v hlasovaní. V piatom ročníku platilo ešte pravidlo, že víťaz musí mať o tri hlasy viac ako druhý v poradí a tak sa o cenu pre najlepšieho herca delili Fredric March za stvárnenie Doktora Jekylla a Pána Hydea v rovnomennom filme a Wallace Beery za stvárnenie Andyho ‚Champa‘ Purcella v snímke The Champ. March mal ale o jeden hlas viac. Odvtedy sa pravidlá zmenili a nasledovalo päť skutočných zhôd v hlasovaní. V roku 1950 na 22. ročníku odovzdávania cien Akadémie sa o cenu delili krátke dokumentárne filmy A Chance To Live a So Much for So Little.

V roku 1969 na 41. ročníku udelili dva Oscary v ka­tegórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe. Odniesli si ich Katharine Hepburn za postavu kráľovnej Eleanor vo filme Lev v zime a Barbra Streisand za stvárnenie komediantky Fanny Brice vo filme Funny Girl. V roku 1987 si Oscary roz­delili dokumentárne filmy Artie Shaw: Time Is All You've Got a Down and Out in America. V roku 1995 sa Akademici zhodli v hlasovaní o najlepší hraný krátky film a ceny si tak odniesli snímky Franz Kafka's It's a Wonderful Life a Trevor. V roku 2013 odovzdali dva Oscary za strih zvuku tvorcom bondovky Skyfall a trileru 30 minút po polnoci.

Jedenásť hollywoodskych hercov a herečiek sa môže pochváliť tým, že ich v jednom roku nominovali za dva rôzne herecké výkony. Po prvý raz sa to podarilo herečke Fay Bainter, ktorú v roku 1939 nominovali v kategórii najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe za film White Banners a v kategórii najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe za snímku Jezebel. Druhú nomináciu premenila na sošku. Od 90. rokov sa pochváliť šiesti herci a herečky: Al Pacino (Vôňa ženy a Konkurenti v roku 1993), Holly Hunter (Piano a Firma v roku 1994), Emma Thompson (Súmrak dňa a V mene otca v roku 1994), Julianne Moore (Ďaleko od neba a Hodiny v roku 2003), Jamie Foxx (Ray a Collateral v roku 2005) a Cate Blanchett (Kráľovná Alžbeta: Zlatý vek a I'm Not There v roku 2008). Oscara však získali len traja z nich: Al Pacino za Vôňu ženy, Holly Hunter za Piano a Jamie Foxx za snímku Ray.

Julianne Moore patrí medzi herečky, ktoré sa... Foto: SITA/AP, Jordan Strauss
Herečka Julianne Moore v kreácii Chanel Couture. Julianne Moore patrí medzi herečky, ktoré sa môžu pochváliť dvojnásobnou oscarovou nomináciou v rámci jedného roka.

Výnimočné sú aj víťazstvá herca a herečky z jedného filmu v hlavných hereckých kategóriách. Podľa webovej stránky www.oscars.org sa to stalo len sedem ráz v histórii Oscarov. Ako prvý získal double v roku 1935 film Stalo sa jednej noci - Oscara si odniesli Clark Gable a Claudette Colbert. V roku 1976 patril dvojitý zásah snímke Prelet nad kukučím hniezdom Miloša Formana. Akadémia ocenila Jacka Nicholsona a Louise Fletcher. Peter Finch a Faye Dunaway zabezpečili v roku 1977 dva Oscary pre film Network. Návrat domov zaznamenal double v roku 1979, keď Akademici ocenili Jona Voighta a Jane Fonda. Henry Fonda a Katharine Hepburn si vyslúžili Zlaté sošky v roku 1982 výkonmi vo filme Na zlatom jazere. Film Mlčanie jahniat znamenal v roku 1992 zisk Osca­rov pre Anthonyho Hopkinsa a Jodie Foster. Zatiaľ naposledy ocenila Akadémia oba herecké výkony v hlavných úlohách vo filme Tak dobre ako sa len dá. V 70. ročníku si Oscary odniesli Jack Nicholson a Helen Hunt.

V 79. ročníku získal najviac nominácií (osem) muzikál Dreamgirls, no nebol nominovaný v kategórii Najlepší film, čo sa stalo po prvý raz v histórii. Toto udeľovanie cien prinieslo aj ďalší zaujímavý moment, keď konečne získal Oscara re­žisér Martin Scorsese. Ani stojac na pódiu nemohol uveriť tomu, že cenu za réžiu napokon na šiesty pokus získal a po niekoľkonásobnom „Ďakujem“ požiadal kolegov filmárov (Steven Spielberg, George Lucas a Francis Ford Coppola), ktorí mu cenu odovzdávali, aby ešte raz skontrolovali obálku s jeho menom.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Meryl Streep #Oscar #Pán prsteňov #Oscar 2017 #Katharine Hepburn #John Ford