Roman Polanski sa chcel opäť vyhnúť väzeniu. Súd mu nevyhovel

05.04.2017 07:00
Roman Polański
Roman Polanski je ochotný vrátiť sa do USA na súdny proces, má však podmienky. Autor: ,

Losangeleský vyšší súd zamietol návrh právnikov poľsko-francúzskeho režiséra Romana Polanského, ktorí uviedli, že 83-ročný filmár je ochotný sa vrátiť do USA na súdny proces, ak mu zaručia, že si nebude musieť odpykať ďalší trest odňatia slobody. Na Polanského je v USA vydaný zatykač v súvislosti so znásilnením 13-ročného dievčaťa, ktorého sa údajne dopustil ešte v roku 1977.

Polanského právnici chceli, aby prokuratúra losangeleského okresu vydala verejné vyhlásenia o tom, či bude požadovať pre režiséra po jeho prípadnom návrate do USA ďalší čas strávený vo väzení. Ak by tak nespravila, právnici chceli, aby súd rozhodol v jeho neprítomnosti. Sudca Scott Gordon však túto žiadosť v pondelok zamietol s tým, že Polanského právnici nepredložili dostatočné a presvedčivé argumenty. Dodal, že ide o podobný návrh ako v minulosti, ktorý iní sudcovia taktiež zamietli.

Rodáka z Paríža obvinili v roku 1977 zo šiestich trestných činov vrátane znásilnenia vtedy 13-ročnej Samanthy Geimer. Päť zo šiestich obvinení neskôr stiahli, keď sa Polanski priznal, že mal s mladistvou pohlavný styk a s prokurátorom uzavrel dohodu o vine a treste. Sudca ho predtým, ako rozhodol o dĺžke trestu, poslal na 90-dňové psychiatrické pozorovanie, odkiaľ ho po 42 dňoch prepustili. Filmár však krátko pred vynesením rozsudku z USA ušiel a usadil sa vo Francúzsku, kde bol mimo dosahu americkej justície. Po vyše 31 rokoch ho zatkli 26. septembra 2009 po prílete do Zürichu, kde si mal prevziať ocenenie na filmovom festivale. USA následne požiadali o jeho vydanie. Švajčiarsko však 12. júla 2010 oznámilo, že žiadosti nevyhovelo a Polanského prepustili z domáceho väzenia.

Koncom októbra 2014 Polanského vypočúvala poľská prokuratúra po tom, ako sa zúčastnil na oficiálnom otvorení Múzea histórie poľských židov vo Varšave. Druhý raz ho vypočúvali predvlani v januári, keď losangeleská prokuratúra zaslala poľským úradom žiadosť o jeho vydanie. Polanski potom koncom februára 2015 vypovedal aj na súde. Verdikt mali pôvodne vyniesť už na jar 2015, súd však rozsudok dvakrát odročil s tým, že poľské úrady požiadali americkú stranu o právnu pomoc. Súd nakoniec v októbri 2015 žiadosť o vydanie zamietol, pričom vlani v decembri tento verdikt potvrdil aj poľský najvyšší súd.

Rajmund Roman Thierry Polanski získal svojho zatiaľ jediného Oscara za réžiu snímky Pianista (2002), pričom na túto trofej ho nominovali aj ako jedného z producentov filmu. O cenu americkej Akadémie filmových umení a vied sa uchádzal aj vďaka titulom Rosemaryino dieťa (1968), Čínska štvrť (1974) a Tess (1979). Tri razy ho nominovali na Zlatý glóbus, pričom za film Čínska štvrť túto cenu aj dostal. Na konte má aj snímky ako napríklad Nôž vo vode (1962), Hnus (1965), Slepá ulička (1966), Ples upírov (1967), Nájomník (1976), Horký mesiac (1992), Smrť a dievča (1994), Deviata brána (1999), Oliver Twist (2005), Muž v tieni (2010), Carnage (2011) alebo Venuša v kožuchu (2013). Jeho manželku, herečku Sharon Tate zavraždila v roku 1969 skupinka fanatikov, ktorých viedol Charles Manson.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#väzenie #súd #režisér #obvinenie zo znásilnenia #zatykač #Roman Polanski
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku