0

Vybrali slovenských adeptov na Európsku filmovú cenu

31.05.2017 14:00
Piata loď
V kategórii hraných filmov bude súťažiť snímka Piata loď Ivety Grófovej. Autor:

Slovenským kandidátom na Európsku filmovú cenu 2017 v kategórii hraných filmov sa stala snímka Piata loď, ktorú režírovala Iveta Grófová. Z dokumentov sa bude za Slovensko o cenu uchádzať Diera v hlave Roberta Kirchhoffa.

Snímky vybrali členovia Slovenskej filmovej a televíznej akadémie (SFTA), pričom kandidátom sa mohol stať verejne distribuovaný dlhometrážny film, ktorý mal premiéru po 1. júli 2016. Zároveň musel byť v súlade s Dohovorom o filmových koprodukciách, pričom SFTA vyberala iba také filmy, ktorých slovenský tvorivý podiel dosiahol podľa bodovania Dohovoru aspoň polovicu. V prípade dokumentárnej snímky musel mať navrhovaný film okrem spomínaných kritérií minimálne 70 minút.

Členovia SFTA vyberali národného kandidáta z piatich hraných filmov, medzi ktorými boli aj Učiteľka (réžia Jan Hřebejk), Masaryk (r. Julius Ševčík), Obchádzka na ceste k dokonalej ilúzii (r. Róbert Fiľo) a Únos (r. Mariana Čengel Solčanská). V hlasovaní o dokumentárnej snímke bojovali okrem vybraného titulu aj filmy Okhwan na ceste za slobodou (r. Marek Mackovič), Zem, ktorá hľadá svoje nebo (r. Erik Praus), Richard Müller: Nespoznaný (r. Miro Remo), Finále (Paľo Korec, Dušan Miko) a Sprisahanie šedej rasy (r. Maroš Berák).

Jubilejné 30. odovzdávanie Európskych filmových cien sa bude konať 9. decembra v Berlíne.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
0 debata debata
Viac na túto tému: #Piata loď #Diera v hlave #Európska filmová cena