Recenzia: Film 7 sestier použil všetky zbrane

, 06.12.2017 09:00
7 sestier
Sci-fi triler 7 sestier je dôkazom, že nakrútiť dobrý triler nie je otázkou peňazí, ale kreativity zručných filmárov. Autor:

Sedem identických sestier príde na svet v tej najnepríhodnejšej dobe. Planéta je v potravinovej kríze a situácia si žiada radikálne zákony.

Kým múdre hlavy neprídu na riešenie, ako zlepšiť podmienky na Zemi, Nicolette Caymanová (Glenn Closeová) reguluje ľudskú populáciu prísnym nariadením – dospelosť môžu dosiahnuť iba prvorodené deti. Ostatných súrodencov rodinám odoberajú, aby odložení v bezpečnom kryptospánku počkali, kým sa situácia na planéte nezlepší.

Terrenceovi Settmanovi (Willem Dafoe) sa podarí v snímke 7 sestier zachrániť pred nehumánnym systémom sedem vnučiek a skryť ich vo svojom byte. Keď dievčatá dosiahnu školský vek, ich dedo príde s riešením, ako vtesnať sedem individualít do jednej verejnej osoby. Von tak vychádzajú ako čiernovláska Karen Satmanová, každá raz do týždňa, vždy vo svoj deň. Všetky sú tak chtiac-nechtiac nevyhnutnou súčasťou tej druhej.

Z dievčat sa stanú ženy a túžba zostať v koži Karen nastálo prirodzene prerastie súrodeneckú lásku a tímovosť, ku ktorej ich Terrence viedol. Navyše ich tajomstvo odhalia a Nicolette Caymanová začne na sestry krvavú poľovačku.

Priznáva farbu

Tí, čo poznajú nízkorozpočtové hororové čierne komédie Mŕtvy sneh a Dead Snow: Červení vs. mŕtvi Nóra Tommyho Wirkolu, vedia, že so schémou okrajových žánrov sa dokáže popasovať s nadšením a poriadne neštandardne. V novinke s Noomi Rapace v siedmich hlavných úlohách prekvapí zmiernením nadsadenia, no krvou podliate vypäté momenty si do detailov vychutnáva, presne tak, ako vo svojich predchádzajúcich snímkach.

Premisa dystopického sci-fi trileru Sedem sestier zasadeného do blízkej budúcnosti je scenáristickou konštrukciou so svojskou logikou, no funguje na výbornú. Vzťahy a postavy sú plastické a akčná línia príbehu s charaktermi skvele kooperuje. Hrdinky ohrozuje nielen Nicolette Caymanová, ktorá sa ich potrebuje čo najrýchlejšie a v tichosti zbaviť, ale každá zo sestier zvádza vnútorný konflikt, krízu identity. Pre vývoj a zauzľovanie rodinnej drámy sú kľúčové ich vzťahy a skryté túžby.

Práve reakcie, prehistórie a tajomstvá postáv definujú zvraty a akciu, čo sa v amerických akčákoch, kde sú postavy často plochými figúrkami poskakujúcimi na mínovom poli, vidí zriedka. Žánrová skratka je inteligentná, zlomy sú prekvapujúce a vybuchujú ako perfektne načasované bomby. Aj napriek hysterickým momentom sa tvorcovia vyhli pátosu, postavy majú emócie, no dokážu sa rýchlo otriasť a chladnokrvne zakročiť.

Sploštenie filmovej reality je priznané a nie je dôvod napádať jej kauzalitu. Sestry disponujú vlastnosťami akčných hrdiniek a bojujú proti omnoho lepšie vyzbrojenej a silnejšej štátnej moci, čo je alúziou na boj obra s Goliášom – klasický motív akčných trhákov.

Rodinné sci-fi

Aj keď je príbeh ladený v dramatickom, vážnom duchu, vďaka Wirkolovej réžii presvitá surovo humorný podtext. Autori idú po jednoduchej línii, nezaťažujú pseudoideami a rezkým dynamickým krokom spejú k romantickej pointe. To najdôležitejšie, prečo sa oplatí žiť, aj keď v stiesnených podmienkach rozpadávajúcej sa Zeme, je podľa nich rodina.

7 sestier je múdro napísaná žánrovka, ktorá nešibrinkuje s filozofickými úvahami o budúcnosti ľudstva, a predsa jeho zlyhania priamočiaro odkrýva. Wirkola sa vyžíva v umne nakrútených a vypointovaných akčných scénach, súboje na päste sú posolené vtipom aj čiernou krvou. Popri skvele odsýpajúcej akčnej zápletke je v popredí vzťahová hra, z ktorej postupne vypadávajú pešiaci. Nekalkuluje sa s menej či viac významnými protagonistami, o to viac diváka zasiahne, keď je niektorý z nich odstránený.

Film má všetko, čo dobrý triler potrebuje. Na to, aby prekonal drahé hollywoodske blockbustre, postačila tvorcom kreativita a malý rozpočet a emocionálne vyvážený zážitok nenarúša ani televízna estetika.

HODNOTENIE Pravdy

4 hviezdičky z 5

  • 7 sestier / USA, Veľká Británia, Francúzsko, Belgicko 2017 / réžia: Tommy Wirkola / scenár: Max Botkin, Kerry Williamson / hrajú: Noomi Rapace, Christian Rubeck, Willem Dafoe a ďalší / premiéra: 30. novembra

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#recenzia #7 sestier
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku