Šulík dokončil film Tlmočník, Menzel ho dostane k 80. narodeninám

Martin Šulík dokončil svojrázne roadmovie o dvoch starých pánoch, ktorí cestujú krížom cez Slovensko, aby spoznali pravdu o vlastnej minulosti.

21.12.2017 07:00
Zuzana Mauré a Jiří Menzel Foto:
Zuzana Mauréry a Jiří Menzel vo filme Tlmočník.
debata

Film bude mať slovenskú distribučnú premiéru 1. marca 2018, len pár dní po okrúhlych 80-tych narodeninách Jiřího Menzla, predstaviteľa jednej z dvoch hlavných postáv. Oscarový režisér a publikom milovaný český filmár v novej snímke stvárnil asketického tlmočníka Aliho. Jeho partnera, rakúskeho učiteľa a bonvivána so slabosťou pre alkohol a pekné ženy, si zahral popredný rakúsky herec Peter Simonischek, nositeľ Európskej filmovej ceny Felix za najlepšieho herca roku 2016 za nemeckú komédiu Toni Erdmann, ktorá bola nominovaná aj na Oscara. Obaja hlavní hrdinovia sa počas cesty dostávajú do bizarných situácií, stretávajú rozmanitých ľudí a postupne si skladajú mozaikovitý obraz strednej Európy, ktorá sa navonok mení, ale niekde v hĺbke ukrýva stále nevyriešené konflikty. Vďaka poznaniu života toho druhého, začínajú chápať vlastné činy a nanovo si definujú vlastnú identitu.

Jiří Menzel dostal v Tlmočníkovi jednu zo svojich najväčších hereckých príležitostí. "Ja sám od seba si prácu nehľadám, pretože som lenivý,“ priznal sa s úsmevom počas nakrúcania Jiří Menzel. "A som zhýčkaný, pretože už od svojho prvého filmu som robil len prácu, ktorú mi niekto ponúkol. Spočiatku som bol milo-nemilo prekvapený, pretože to je veľká rola. Ale ako som si prečítal scenár, tak som veľmi rád, že to na mňa takto spadlo.“

"Pamätám si, že keď som pôsobil vo švajčiarskom Berne, Jiří režíroval v Bazileji hru Mandragora od Machiavelliho, ktorá sa stala legendárnou. Napokon Oscara nedostane len tak niekto. Je to výnimočný človek, veľmi milý a ironický. Vzájomne sa máme radi a vážime si seba navzájom,“ vyjadril sa o svojom hereckom partnerovi charizmatický Peter Simonischek.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Martin Šulík #tlmočník