Premiéru filmu o masakre v klube Bataclan odložili

Odvysielanie kontroverzného filmu Ce soir-la (Tá noc) o teroristickom útoku na parížsky hudobný klub Bataclan odložila francúzska verejnoprávna televízia France 2 dovtedy, kým neprebehnú vyčerpávajúce konzultácie so všetkými združeniami obetí tejto udalosti. Informovala o tom stanica BBC.

02.01.2018 09:00
debata
Čestná stráž pri odhalenom pamätníku s menami... Foto: SITA/AP
Bataclan, Čestná stráž pri odhalenom pamätníku s menami zabitých pred koncertnou sálou Bataclan v Paríži.

Francúzsky film sa odohráva v osudnú noc 13. novembra 2015, keď Paríž zasiahli koordinované teroristické útoky islamských fanatikov. Na rozličných lokalitách mesta bolo vtedy zabitých celkovo 130 ľudí. Ide o romantickú drámu slobodnej matky a afganského utečenca, ktorí sa spoznajú pri záchrane zranených ľudí pred Bataclanom.

Natáčanie filmu sa skončilo tento mesiac a momentálne prebieha jeho postprodukcia. France 2 uviedla, že televíznu premiéru filmu odložili po tom, ako sa v online petícii vyzbieralo vyše 38.000 podpisov za jeho neuvedenie. „Termín odvysielania nebol stanovený. Film zatiaľ nevidelo ani vedenie stanice,“ uviedla France 2.

Petíciu iniciovala Claire Peltierová, ktorej partner zahynul v Bataclane. „Tento projekt nás zraňuje, rozčuľuje a šokuje. Sme pobúrení tým, že film by uzrel svetlo sveta až príliš skoro po takom násilnom čine. Aj dva roky od tejto udalosti máme totiž ešte otvorené rany, náš zármutok je obrovský, naše životy sú zničené,“ uviedla Peltierová.

Rozhodnutie o odložení premiéry filmu privítalo viacero skupín združujúcich preživších a príbuzných obetí útoku.

„Bol to správny krok, pretože potrebujeme čas na stretnutie s režisérom ohľadom podoby scenára, ako aj na vytvorenie dôvernej atmosféry,“ uviedol pre spravodajskú stanicu France 24 Guillaume Denoix de Saint Marc, riaditeľ Francúzskeho združenia obetí terorizmu (AFVT), založeného ešte pred parížskymi útokmi, v roku 2009.

Počas koncertu americkej rockovej skupiny Eagles of Death Metal vtrhli do hudobnej haly traja maskovaní džihádisti a z automatických zbraní spustili paľbu do 1500-členného publika aj na členov kapely. Okrem 90 mŕtvych si útok vyžiadal i 200 zranených. Dvaja útočníci sa odpálili, tretieho neskôr zastrelili zásahové jednotky.

debata chyba
Viac na túto tému: #teroristický útok #Bataclan #Ce soir-la
Flowers