Českých kritikov zaujala slovenská snímka Špina

04.01.2018 07:00
Dominika Morávková (Zeleníková) a Anna Šišková
Herečky Dominika Morávková a Anna Šišková v snímke Špina. Autor:

Film Špina slovenskej režisérky Terezy Nvotovej vedie so šiestimi nomináciami Ceny českej filmovej kritiky. V kategórii najlepší film sú spolu so Špinou nominované aj Baba z ľadu Bohdana Slámu a víťazná snímka minuloročného karlovarského festivalu Křižáček Václava Kadrnku. Aj na zvyšných dvoch snímkach, ktoré majú po päť nominácií, sa koprodukčne podieľalo Slovensko.

Špina je príbehom Leny (Dominika Morávková), ktorú pri doučovaní v jej izbe znásilní učiteľ matematiky (Róbert Jakab). „Z výskumu, ktorý sme mali k dispozícii, vyplýva, že iba 12 percent prípadov znásilnenia sa stane tak, že obeť páchateľa nepozná. Vo väčšine prípadov ide o niekoho, kto je obeti známy a znásilnenie sa väčšinou deje na nejakom bezpečnom mieste, ako je domov alebo škola, pričom obeť páchateľovi dôveruje,“ povedala režisérka pri premiére svojho filmu, ktorý je jej celovečerným hraným debutom a zároveň absolventským filmom na katedre réžie FAMU. Už predtým zaujala dokumentom Ježiš je normálny! a vlani mala v kinách okrem Špiny aj dokument Mečiar.

Nvotová je spolu s Kadrnkom a Slámom nominovaná aj za réžiu a Špina sa o Cenu českej filmovej kritiky uchádza aj za scenár (Barbora Námerová) či ako najlepší audiovizuálny počin (kamera Marek Dvořák). Trofej pre najlepšiu herečku si môže odniesť Zuzana Kronerová (Baba z ľadu), Dominika Morávková (Špina) alebo Barbora Poláková (Kvarteto). Medzi mužskými hereckými výkonmi kritikov najviac zaujali Pavel Nový (Baba z ľadu) a Karel Roden vďaka hlavným úlohám v snímkach Křižáček a Masaryk.

Šiestu nomináciu získala Nvotová v kategórii objav roku spolu s Robinom Kvapilom a jeho „láskovo anarchistickou“ komédiou o Brne Všechno bude fajn a dokumentom Apoleny Rychlíkovej Hranice práce. V ňom sleduje reportérku Sašu Uhlovú, ktorá počas pol roka skúmala podmienky v najhoršie platených zamestnaniach v Česku na vlastnej koži.

Medzi trojicu najlepších dokumentov českí kritici vybrali aj slovenský portrét Richarda Müllera s podtitulom Nespoznaný režiséra Mira Rema. Konkurujú mu Červená (r. Olga Sommerová) – portrét opernej speváčky Sone Červenej, ktorá preto, aby mohla spievať, musela utiecť z komunistického Československa a snímka Sama režiséra Otakara Faifra v hlavnej úlohe s Lubou Skořepovou.

Výsledky hlasovania takmer paťdesiatich českých filmových kritikov vyhlásia 27. januára v priamom prenose na ČT Art.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#Tereza Nvotová #špina #Dominika Morávková #Baba z ľadu
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk