RTVS predstaví Jánošíka vo všetkých filmových podobách

Jánošík. Jedna z najzaujímavejších a mýtmi opradených postáv slovenských dejín, ktorá neodmysliteľne patrí do slovenskej kinematografie. RTVS pri príležitosti 330. výročia jeho narodenia prinesie legendárneho hrdinu vo všetkých jeho filmových podobách.

24.01.2018 07:00
Jánošík Foto:
RTVS si pripomína 330. výročie narodenia Jánošíka (na snímke jeho socha v Terchovej).
debata

V predvečer výročia – stredu 24. januára uvedie Jednotka od 20.30 dve časti veľkolepej historickej fresky Paľa Bielika – Jánošík. Projekt vznikol v rokoch 1962 až 63 v exteriéroch slovenských hôr s náročnými scénickými stavbami a s účasťou plejády vynikajúcich slovenských hercov. Dvojka o 22.40 odvysiela dokument Slovenské kino: Jánošík – vykrádaný superhrdina. Jeho tvorcovia sa sústredili nielen na jeho rôzne filmové interpretácie, ale aj na širšie súvislosti.

Dvojka vo štvrtok 25. januára, teda v deň 330. výročia jeho narodenia, zaradila do programu o 15.10 dokument o histórii zrodu a význame prvého slovenského hraného nemého filmu Jánošík 21 natočeného v roku 1921. V nej napríklad režisér Ivan Rumanovský hovorí o jeho reštaurovaní v 70. rokoch, keď sa jedna z jeho veľmi poškodených a roztrhaných kópií dostala na Slovensko z Ameriky. Jej rekonštrukcia trvala päť rokov, pričom sa v nej skombinovali časti americkej a slovenskej verzie. Z tej slovenskej sa však podarilo nájsť iba zlomky. Spomínanú rekonštrukciu filmu uvedie RTVS pod rovnomenným názvom Jánošík 21 o 20.10 h na Dvojke.

O 21.15 sa diváci môžu tešiť na animovaný film majstra slovenskej animovanej tvorby Viktora Kubala, ktorý približuje jánošíkovskú tradíciu s neodmysliteľným humorom. Zbojník Jurko je prvým slovenským dlhometrážnym animovaným filmom, ktorý bol ocenený na mnohých filmových festivaloch doma i v zahraničí.

debata chyba
Viac na túto tému: #RTVS #Jánošík #Paľo Bielik #Viktor Kubal #Zbojník Jurko