Zomrel Lewis Gilbert, režisér troch bondoviek

Vo veku 97 rokov zomrel britský režisér, producent a scenárista Lewis Gilbert, ktorý natočil desiatky filmov vrátane troch bondoviek.

27.02.2018 22:53
Lewis Gilbert Foto: ,
Lewis Gilbert.
debata

Oznámili to v utorok jeho niekdajší kolegovia Barbara Broccoliová a Michael G. Wilson, producenti filmov o legendárnom agentovi 007, informovala agentúra AP.

„S hlbokým zármutkom sme sa dozvedeli o úmrtí nášho drahého priateľa Lewisa Gilberta,“ uviedli Broccoliová a Wilson. Gilberta obaja producenti opísali ako „pravého džentlmena“. Dodali, že jeho filmy o Jamesovi Bondovi – Žiješ len dvakrát; Špión, ktorý ma miloval a Moonraker sú v rámci bondoviek považované za „klasiku“.

Úmrtie režiséra pre britskú spravodajskú stanicu BBC potvrdil aj jeho syn John Gilbert. Ten uviedol, že jeho otec skonal v spánku. Zomrel v piatok v Monaku, kde žil od roku 1975.

John Gilbert, ktorý so svojim otcom spolupracoval pri viacerých filmoch, otca opísal ako „úžasného muža so skvelým zmyslom pre humor“. Dodal, že takmer desaťročie trpel demenciou.

Britský filmový inštitút eviduje dovedna 33 filmov, ktoré Lewis Gilbert natočil v rokoch 1947–2002, vďaka čomu ho možno označiť za jedného z najplodnejších britských režisérov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #úmrtie #bondovka #režisér #producent #scenárista #Lewis Gilbert